Északi tájak látványa
Rácz István hagyatéka mai szemmel
Az ötvenes, hatvanas évek Finnországa jelenik meg a most kiállított fotókon. A nagyszerű képek alkotója, Rácz István hosszú időt töltött Finnországban, ahol elsősorban a skandináv népek művészetéről, történelmi, népi emlékeiről készített felvételeivel vívta ki magának a nemzetközi elismerést.
A finn városok küldöttsége jelenlétében Ponyi László, az Egri Kulturális és Művészeti Központ igazgatója az intézmény nevében üdvözölte a „Finnország magyar szemmel” című kiállítás vendégeit. Homa János, a Kulturális Bizottság elnöke beszédében kiemelte, hogy a sokáig Finnországban élő Rácz Istvánnak, többek között a Kalevala lefordítását is köszönhetjük.
Molnár István Géza fotóművész, a tárlat szakmai megnyitója úgy beszélt Rácz Istvánról, mint a műtárgyfotózás egyik legavatottabb nemzetközi mesteréről, az emberi, népművészeti, kulturális értékek nagy megőrzőjéről. A kiállított képeken a finn táj, az építészet remekei, és a népművészeti tárgyak szépen komponált, tónusgazdag megjelenítésével találkozunk.
Az 1908-ban Terebesen született Rácz István, pályáját latin-görög-olasz szakos tanárként kezdte. A harmincas években külföldre távozott, majd Finnországban telepedett le, ahol fényképezni kezdett. 1945-ben hazatérve Sárospatakon népfőiskolát szervezett; később irodalmat tanított Békéstarhoson. 1956-ban újra Finnországba költözött, későbbi munkássága több európai országhoz kötődik. Több mint negyven fotóalbuma jelent meg.