A szakképzés megújítása
Egy új, alternatív képzési megoldás fogalmazódott meg a tájékoztatón, melyre a gazdasági szféra igényeinek megfelelően van szükség.
A szakképzésben tanulók száma jelenleg csökken, kevesen választják a szakmai képzést, ugyanakkor a fiatalok körében nő a lemaradók száma, akik nem képesek behozni a hátrányukat később sem.
Ezek az okok, amelyek miatt a szakképzési törvény módosítását kezdeményezte Sós Tamás, a Heves Megyei Közgyűlés elnöke. Az új rendszer módszereiben eltér a régitől. Várhatóan csökken az alacsony képzettségűek, illetve a képzésből kiesők aránya, növekedhet a szakiskolai képzés elfogadottsága, s ezzel együtt a szakemberek száma és elhelyezkedési aránya is.
Ma 127 500 fiatal tanul szakiskolákban, 240 ezer gimnáziumban és 267 700, szakközépiskolában. A tanári tapasztalatokkal rendelkező Sós Tamás elmondta, hogy a hazai képzés nagy problémái, a lemaradás és hogy kevesen vesznek részt ma a szakképzésben. Elképzelése szerint az általa előterjesztett alternatív képzést tízezer fiatal fogja választani. A módszerekben a tréning típusú képzésnek van helye, élményszerűvé kell tenni az oktatást.
Véleménye szerint az általános iskolai képzés megújítására is szükség van, hiszen az onnan kikerülő diákok egy része nem képes megbirkózni a szakiskolai feladatokkal.