„Megköthetjük” politikusaink kezét!
Nem lehet érvénytelen a referendum, legfeljebb eredménytelen!
2008.03.05.00:00
Kényes kérdésekről dönthet az ország vasárnap, s most a távolmaradók még csak azt sem mondhatják, hogy „úgyis mindegy”. A vizitdíj, a kórházi napidíj és a képzési hozzájárulás, azaz tandíj kérdésében kiírt népszavazás ugyanis ügydöntő lesz. Hogy ez pontosan mit jelent?
Mibe kerül ez nekünk?
A március 9-i ügydöntő népszavazás összesen 4 470 millió forint(unk)ba kerül.
Az összeg egy harmada személyi kiadás (pl. szavazatszámláló bizottsági tagok javadalmazása), két harmada pedig dologi kiadás. Az utóbbi csoport legnagyobb tétele a különböző papír alapú iratok elkészítése, ami 570 millió forintot emészt fel (pl. névjegyzék készítése vagy a választópolgárok értesítése), de sokba kerül az informatikai fejlesztés is (szoftver licencek és alkalmazások beszerzése: 337 millió forint). A minőségbiztosítás és projektmenedzsment 238 milliós kiadást jelent, de hogy pontosan mi az…
Magyarul, ha a választópolgárok negyede felkeresi az urnákat vasárnap és ugyanazt a véleményt nyilvánítja ki a három kérdésben (szóval mindenki igennel, vagy mindenki nemmel voksol), máris eredményes lesz a referendum és a Tisztelt Háznak nincs más választása, mint a népakarat szerint dönteni legalább 3 évig.
Érvényes, vagy érvénytelen a népszavazás nem lehet! Bár ezek a jelzők is gyakran forognak a szóhasználatban (még a közéletiben is), jó tudni, hogy azt a szabályt, miszerint az ügydöntő népszavazáson a választópolgárok felének részt kell venni annak érvényességéhez, 1997-ben az alkotmánybíróság törölte!
Kevésbé macerásan összefoglalva: akárhogy is számolunk, mindenképp érdemes elmenni vasárnap és véleményt nyilvánítani. Már csak azért is, mert mindez közel 4 és fél milliárd forintunkba kerül. Igaz, ha voksolunk, nem mondhatjuk később, hogy „mi nem ezt akartuk…”