Indikátor háború
Fórum az Agóra programról
2009.04.02.00:00
Fontos esemény zajlott ma a Városházán. Az Agóra program kétfordulós pályázatának 9 nyertes településének (Szekszárd, Békéscsaba, Szolnok, Tatabánya, Kaposvár, Szombathely, Hódmezővásárhely, Nyíregyháza és Eger) szakemberei gyűltek össze szakmai tanácskozásra. A résztvevők nemcsak az EU-s pályázati szakzsargonról tanulhattak. A tapasztalatcsere során egymás koncepciói, tervei is segítenek a helyes irány kiválasztásában.
A fórum kezdetén Habis László polgármester köszöntőjében elmondta: a nyertes megyei jogú városok eltökélten hisznek a „kultúra várost épít” elvben. A városvezető beszélt finnországi élményéről, amikor Poriban munkanélküliekkel volt tele a könyvtár, igazi közösségi teret látott ott. Kiemelte: a gazdasági helyzet miatt nem kell feladni a kulturális értékeket és a hosszú távú szempontokat. Eger a 9 pályázó között is egyedi szerepet foglal el: a hevesi megyeszékhely az egyetlen, ahol nem felújításról, hanem egy teljesen új intézményről van szó.
Az Agóra program és Eger
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv, Társadalmi Infrastruktúra operatív programja keretében még év elején meghirdetett Agora program célja az egyes térségek közötti kulturális, infrastrukturális fejlettségbeli különbségek mérséklése, a meglévő közoktatási és közművelődési rendszerek összekapcsolása. A pályázaton elnyerhető keret 14,6 Mrd Ft, míg az egyes pályázók által elnyerhető támogatás összege 1 Mrd – 1,75 Mrd Ft. Eger pályázata, az Agóra Agria 2,2 Mrd Ft-ba kerül, 1,74 Mrd Ft támogatást igényel, ami 78,7 %-os támogatási intenzitást jelent.
1. Multifunkcionális közösségi központ létrehozása a városban működő közművelődési intézmények racionalizálásával.
2. Közösségi, felnőttképzési, képzési és élményfunkciók egy komplexumba történő telepítése, a szolgáltatások minél szélesebb spektrumának egy helyen történő elérésének biztosítása.
3. Területi közművelődési tanácsadó szolgáltató funkció kialakítása, s ezáltal a környező kistérségek kulturális-közművelődési alapszolgáltatásainak magasabb színvonalon történő bonyolítása.
Nagyné Varga Melinda az OKM Művészeti Főosztálya főosztályvezetője a művészeti intézmények szakmai lehetőségeiről beszélt. A művészeti élményközvetítés ugyanis éppen olyan egyenrangú funkció, mint a spontán közösségi együttlét és a felnőttoktatás. Ennek okáról pedig dr. Németh János az OKM Közművelődési Főosztálya szakmai tanácsadója tájékoztatta jelenlevőket. Kifejtette: az EU kultúrára nem ad pénzt. Ezért olyan funkciót kellett találni, amely egyeztethető a saját elképzelésekkel. Nehéz és küzdelmes munka volt ez, mert meg kellett tanulni „kommunikálni Brüsszellel”.
Barta Dóra Harangozó díjas táncművész nem először érvelt az Agora mellett. Csizmadia Tibor igazgató-főrendező és Mácsai Pál színművész azt hangsúlyozta: igényes tartalommal kell megtölteni az épületet. Metaforaként azt hozták fel: hiába a hardver, ha nincs szoftver hozzá. Kovács Bence építész a kulturális alapú városfejlesztés c. prezentációjában nemzetközi példákon keresztül mutatta be hogyan lehet vonzóvá tenni egy települést.