Fotók és dudások
A néphagyomány ápolásának felejthetlen pillanatait bemutató tárlatot Agócs gergely néprajzkutató nyitotta meg, köszöntőt mondott Homa János a Kulturális Bizottság elnöke és Ponyi lászló az Egri Kulturális és Művészeti Köpont igazgatója.
A kiállítás anyaga azt a rendkívül fontos hagyományőrző munkát, annak meghitt pillanatait idézi fel, amit a közönség nem láthat, ami a produkciók, előadások hátterében zajlik. A műhelymunka, találkozások, élmények. A gyűjtemény, a Hagyoményok Házából érkezett hozzánk. Anyagát Dr. Halmos Béla válogatta és rendezte. A Dió Galériában nyílt tárlatot Agócs gergely néprajzkutató tervezte és mutatta be. Kijelentette, hogy a hagyományőrzés az a terület, amiben a magyarok az egész világon büszkék lehetnek magukra. A kultúránk ismeretében és ápolásában nagyon jók vagyunk. Nagyban köszönhető ez a 70-es években kibontakozott Táncház-mozgalomnak.
Homa János tanácsnok a megynyitón üdvözölte a Maratoni Folkhétvége rendezvénysorozatának, a hagyomány ápolására tett erőfeszítéseit. Megjegyezte, hogy egy távolabbi elképzelés szerint, a város szeretne egy sok ezer embert megszólító, nagyszabású fesztivált rendezni amely túlterjed az intézmények keretein. A múlt hagyománya mindez egyelőre a jövő zenéje.
Az este következő részében Szomjas György, „Az utolsó magyar dudás” címá filmjét vetítették a Művész Moziban. A filmmel a 90 éves dudást, Pál Istvánt köszöntötték. A vetítést követően baráti bezsélgetésra, közös muzsikálásra is sor került. Pista bácsi a fiatalokról, a mai szokásokról beszélt nagyon derűs, szórakoztató formában.
Fantasztikus vitalitás és erő áradt az öreg dudásból, azonnal megtralálta helyét a színpadon. Erős orgénummal, sorra énekelte a szebbnél szebb dalokat, majd dudára kapott. A közönségtől is esti nótával köszönt el.