Főiskolán a miniszter
A „B” épület nagyelőadója zsúfolásig megtelt hallgatókkal, akik előtt a pénzügyminiszter a napjaink legfontosabb gazdasági, pénzügyi kérdéseiről szólva nem ígért könnyű szórakozást. Előadása három részében a nemzetközi méretű gazdasági recesszió okáról, hatásáról, az Unióban és Magyarországon történt változásokról, valamint a válságkezelés hazai intézkedéseiről beszélt.
A pénzügyminiszter kijelentette, hogy a helyzet nem egy tényezőtől fog megváltozni, a válság kezelése összetett programokkal, több területen lehetséges. A 800 milliárdos megtakarítás a 2010-2011-re hatályos törvények alapján lehetséges.
Magyarország számára az export visszaesése az, ami kritikus és a vártnál rosszabbak a mutatók. A helyzet kezelésére a kormány a költségvetés többszöri, mindig az aktuális helyzethez igazított módosításával reagált. A továbbiakban is több beavatkozásra lesz szükség, a strukturális intézkedések hosszabb távon hatnak. A pénzügyminiszter a támogatási, az önkormányzati, a közigazgatási rendszer átalakítását, a szociális területen történő változásokat, valamint az adóreformot, mint a válság kezelésének legfontosabb tényezőit említette. Magyarországnak 30 milliárd eurós kötelezettsége van, amiből az állam 3 milliárddal számol. a többit a vállalkozói és magán devizahitelek jelentik.
Hangsúlyozta, hogy Magyarország képes folyamatosan teljesíteni, tudja törleszteni a hiteleket. Nagyon fontos, hogy a bizalom Európa felé működjön.
A minden gazdasági szektort érintő válság kezeléséhez előbb utóbb mindenképpen szükség lesz strukturális reformokra, strukturális átalakításokra – mondta Veres János.