Tartózkodnak

Februári városi közgyűlés

Maratoni közgyűlésre készültek a városi képviselők. Elfogadták a 2009-es költségvetést, és hosszú vita után kiderült: lesz járóbeteg-szakellátás a Klapka úton.
 
 

Tartózkodnak

Februári városi közgyűlés

Maratoni közgyűlésre készültek a városi képviselők. Elfogadták a 2009-es költségvetést, és hosszú vita után kiderült: lesz járóbeteg-szakellátás a Klapka úton.
 
 
 
 
 

Tartózkodnak

Februári városi közgyűlés

Maratoni közgyűlésre készültek a városi képviselők. Elfogadták a 2009-es költségvetést, és hosszú vita után kiderült: lesz járóbeteg-szakellátás a Klapka úton.

A 26 képviselőből 18-an jelentkeztek be a közgyűlés kezdetekor. A rendőri vezetők távolléte miatt ma elmaradt az egyébként szokásos napirend előtti kérdés-felelet. Az első igazi érdekes napirendi pont Vizi Gyula (SZDSZ) előterjesztése volt, aki a gazdasági helyzetre való tekintettel azt javasolta, hogy a képviselő tiszteletdíját 20%-kal csökkentsék. A városatyák közül mindössze hárman támogatták a kezdeményezést, 14-en tartózkodtak és valaki nem szavazott. Az előterjesztő nem lepődött meg az eredményen. 

Mindnyájan tudjuk, hogy rendkívüli helyzetben kell felelősséggel dönteni – így kezdte Habis László (ELE) polgármester a költségvetés tárgyalását. Kiemelte, hogy hosszú, küzdelmes munka és sok számítás eredménye az az anyag, ami a képviselők előtt van. Ki kell zárni minden önös és pártérdeket, hiszen például iparűzési adóból 570 millióval, a központi költségvetésből 200 millióval lesz kevesebb a bevétel.
Hosszas felszólalásokban, sokan fejtették ki, hogy mennyire köszönik a munkát azoknak, akik a költségvetésen dolgoztak. Bodnár Pál tanácsnok (FIDESZ) szerint a kormány rossz gazdaságpolitikáját kell most itt helyben javítani. Kifejtette, hogy legfontosabbnak azt tartja: ne legyen működési hiány. Jánosi Zoltán (MSZP) nem ezt tartotta legfőbb problémának, hanem hogy a költségvetés bizonyos helyeken szűkmarkú (ha a dolgozókról van szó), bizonyos helyeken pedig pazarló (szakértői díjak). Felsővárosi fejlesztésekre 8 milliót különítene el. Sneider Tamás (Jobbik) a kisebbségi önkormányzatok támogatását vizsgálná felül, Deák Boldizsár (FIDESZ) üdvözölte, hogy megépülhet a közlekedési lámpa a Vallon és a Rákóczi út sarkán, Nagy István (MSZP) pedig a polgárőröket támogatná jobban. Abban viszont szinte mindenki egyetértett, hogy a 2009-es költségvetés jó anyag, „támogatható”. Ha pedig tartható is, akkor végképp mindenki elégedett lehet. Láng András (ELE) név szerinti szavazást kért.  24 igennel elfogadták az előterjesztést, Horuczi Csaba (SZDSZ) nem volt jelen, Sneider Tamás egyedüliként nem támogatta.

Tízes napirendi pontként szerepelt a „Járóbeteg-szakellátás nyújtására vonatkozó társulási megállapodás kötésére” c előterjesztés. Habis László kiegészítésében elmondta: Ismert okok miatt van szükség erre, a borsodi közgyűlés is támogatja. A polgármester szerint fontos, hogy ne kelljen az embereknek más városba utazni, vagy magánorvoshoz fordulni. Hetente 20 órában lenne járóbeteg-szakrendelés a következő osztályokon: neurológia, belgyógyászat-kardiológia, ortopédia és idegsebészet. Dr. Nagy Imre (MSZP) arra szeretne választ kapni, mibe kerül a városnak a hely biztosítása. Pál György (MSZP) szerint ez a heti 20 óra kevés ahhoz, hogy érezhető lenne a segítség az ellátásban. Nincs rá szükség, csak a feszültséget fokozza. Láng András úgy vélekedett, hogy a mai tragikus helyzetben ez kis segítség is számít. Sneider Tamás is támogatja. Törőcsik Miklós (MSZP) szerint az anyagban levő információk már falsak, mert egy novemberi ÁNTSZ vizsgálatból idéz. Azt csak gyanítja, hogy mi rejlik mögötte. Habis László válaszában elmondta: nem gondolta volna, hogy előterjesztése politikai vitát generál majd. Az ÁNTSZ megállapítása pedig történelmi tény, ezt az anyagot kapták meg. Szerinte semmilyen feszültséget nem lebegtet az ügy, hanem segítséget ad. Homa János (FIDESZ) név szerinti szavazást kér. Nagy Imre új hozzászólásában azt mondja: nem az előterjesztés a baj, hanem az, hogy nem szakmai, hanem politikai alapon született. A kialakult helyzetért pedig a városvezetést okolja. A borsodi döntés azért született, mert ott, a dél-borsodi emberek miatt helyezték át Miskolcról a járóbeteg-szakellátást, nem az egriekért.  Módosító javaslata: hogy arányaiban (orvosok száma vagy igénybevett órák) ugyanekkora támogatást kapjon a Markhot Ferenc Kórház-Rendelőintézet is. Erről pedig ő kér név szerinti szavazást. Sneider Tamás szerint a város ne támogassa azt, akivel perben áll. Császár Zoltán (FIDESZ) korábban érintett is volt a kórház-ügyben, szerinte a békesség és a jó ellátás lenne a legfontosabb. A mai egri viszonyok, a „tüntetések és a köpködés” pedig nem való ebbe a kisvárosba. Az MSZP frakció megtapsolta a hozzászólást.

Láng András szerint az első perctől kezdve politikai vita zajlik. Senki nem törődik az ellátással és a betegekkel, csak a pártpolitikával. Habis László szerint a vita nem az előterjesztésről szól. Itt egy plussz lehetőségről van szó, aminek működési költéségét a TB finanszírozza. Először Nagy Imre módosító indítványáról kell szavazni. 9 igen 13 nem 4 tartózkodással nem fogadták el. Az eredeti előterjesztést 17 igennel, 2 nemmel és 7 tartózkodással elfogadták. A sok név szerinti szavazás után Császár Zoltán kért szót. Elmondta: torkos csütörtök van, és ők nagyon éhesek, tartsanak szünetet és menjenek enni. Szeleczki János (FIDESZ) alpolgármester úgy tudja Császár keresztény, tehát ilyenkor böjtölni kell, úgyhogy azt kéri: még várjon egy kicsit. Most már kicsit felszabadultabb a hangulat.

Az egri úszósport helyzetéről szóló előterjesztésből kiderül: a város kiemelten támogatná az Integra Agria Úszó Egyesületet is. A korábbi vita lezárulni látszik, így hogy a város fele-fele arányban támogatja az Integrát és az EVÚK-ot. Az viszont biztos, hogy csak akkor, ha bizonyítottan képzett oktatókat foglalkoztatnak. Felosztották a képviselők a sportcélú támogatásokat is. Hirtelen hatalmas mosoly ült ki az arcokra, Habis polgármester ugyanis 45 perces ebédszünetet jelentett be.

A szünet után, az AGORA – AGRIA pályázat saját erő biztosításáról szóló előterjesztés kapcsán Habis László elmondta: tudja, hogy sokan problémásnak tartják, ez valószínűleg az ő kommunikációs hibájuk. De hisz benne: kellenek a modern közösségi terek. Arra kérte a képviselőket, hogy ne csak Barta Dórának támogassák az Agorát, bár a művésznő sokkal esztétikusabb, mint ő. A polgármester hozzátette, ez nem csak pályázati szöveg, ő valóban fenntartható létesítményt akar. Jánosi Zoltán azt kifogásolta, hogy valamiért Egerben úgy értelmezték a pályázatot, hogy csak új épületre lehet beadni, holott másik 8 település felújításra fordítja az elnyert összeget. Arra is választ vár, mi lesz azokkal az épületekkel, amik az Agora megjelenésekor elvesztik a funkciójukat (Művészetek Háza, Kis Zsinagóga, Templom Galéria).  Szeleczki János elmondta: a Körcsarnok-felújítása nem felel meg a pályázati feltételeknek.  Nagy István tisztán szeretne látni a kérdésben. Nem tudja ugyanis, hogy az Agora máshonnan vesz-e el pénzt, és hogy a város egyáltalán megengedheti-e magának ezt a létesítményt. Sneider Tamásnak tetszik az épület terve, de nem bánná, ha ennyi pénzből inkább munkahelyeket teremtenének. Homa János szerint nagyon rossz állapotban van Eger közművelődési intézmény-rendszere. Túl sokba kerülne azokat felújítani. Ebből a pályázatból megoldható lenne az évtizedek óta tartó közművelődési probléma. Zsirai László, a pályázatíró cég képviseletében elmondta a jelenlegi épületek fenntartási költsége pedig nagyon magas, a felújításuk költsége pedig nem termelődne ki a bevételükből. Az új épület fenntartása nem kerül majd többe, mint a jelenlegi helyzet fenntartása. A lehetséges bevétel ugyanis kitermelné a működési költséget. A képviselőtestület végül 16 igen 5 tartózkodással támogatta az előterjesztést, azaz Eger közel 500 milliós önerőt vállal az Agora – Agria megépüléséhez.

A Városgondozás Kft.-vel Ficzere György (FIDESZ) tanácsnok előterjesztésében 1 évre kötött volna közszolgáltatási szerződést Eger. Ez idő alatt szerette volna az előterjesztés alapján lemérni a város, mennyi költségmegtakarítással jár a közmunkások alkalmazása. Pál György tanácsnok módosító indítványában viszont 4 évre kötöttek szerződést. 14 igen, 4 nem és 1 tartózkodás mellett a módosítottat fogadták el. Habis László döbbenetének adott hangot, szerinte rosszabbul jár így a cég. Rittenbacher Ödön ügyvezető igazgató szerint mindenhogy rosszul járnak, mert az elvégzendő feladat több, de a költségvetésben előirányzott összeg  kevesebb.

 

 
 

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!