Egyszerre régi és új
EgriSzín: Hogyan fogalmazható meg az intézmény új tevékenysége?
Pataki Zsuzsanna: Január elsejétől működik önálló intézményként a Művészetek Háza Eger Nonprofit Kft., mely a 2008-ban létrehozott Egri Kulturális és Művészeti Központból való kiválásával, valójában újra fogalmazta önmagát a város kulturális életében. Szakmai tevékenységét a múzeumi feladatok mellett, a turisztikai nagyrendezvények, valamint a városi programok szervezése és lebonyolítása jelenti. Telephelyei a Zsinagóga Galéria és a Vitkovics-ház mellett, a Tűzoltómúzeum, a Kopcsik Marcipánia és a Történeti Tárház. Az átalakulásról elsőként Pataki Zsuzsanna, a Kft. ügyvezető igazgatója nyilatkozott.
EgriSzín: Az Egri Kulturális és Művészeti Központ kulturális intézményeket integrálva, 2008-ban alakult meg. Mi az oka annak, hogy a Művészetek Háza kivált ebből a szerveződésből?
Pataki Zsuzsanna: Az Egri Kulturális és Művészeti Központ három közművelődési intézmény, a Forrás Gyermek és Ifjúsági Központ, a Bartakovics Béla Művelődési Központ, valamint a Művészetek Háza Kht. összevonásával alakult meg. Annak ellenére, hogy a három intézmény egyesült, a Művészetek Háza Kht.-t, elsősorban financiális okok miatt nem szüntette meg a Közgyűlés, sőt külön feladattal ruházta fel és január elsejével a jogszabályoknak megfelelően kft-vé alakította át. A feladatok mellé személyzeti állományt is biztosított a működéshez. Így a Kft. januártól 7 fővel kezdte meg a működését.
Az átalakulást, kiválást az is eredményezte, hogy az Evat Zrt. az általa fenntartott kiállítóhelyek működésébe semmiféle szakmai tevékenységet nem tudott belevinni. Az Evat részéről történt megkeresés a város felé a szakmai feladatok kapcsán. Szerették volna, ha az általuk üzemeltetett kiállítóhelyek szakmai kézbe kerülnének, amelyek képesek múzeumpedagógiai tevékenységet folytatni és megvan az a kompetenciájuk ahhoz, hogy sokkal jobban be tudják kapcsolni ezeket a helyszíneket Eger turisztikai életébe és a városi köztudatba.
Ponyi sok sikert kíván
Az Egri Kulturális és Művészeti Központ igazgatója, Ponyi László szerint, a kiválás miatt nem lesz nagy változás az EKMK működésében, és a változásról ők is egyeztettek a város vezetőivel. A Kulturális Bizottság elfogadta a munkatervüket, amiben már nem szerepel a Vitkovics-Ház és a Zsinagóga Galéria, mint feladatkör. A megmaradt kiállítóhelyeiket továbbra is szándékukban áll megtölteni képzőművészeti tartalmakkal. Az intézmény vezetője arról nyilatkozott, hogyan látja a változást:
"Tudomásom szerint a Művészetek Háza Kht.-t nem lehetett megszüntetni, mivel olyan mértékű ÁFA és társasági adó visszafizetésre lett volna szükség, hogy ezt a város nem engedhette meg magának. Éppen ezért kellett kitalálni egy új, és lehetőleg kulturális területhez illeszkedő feladatot. Ezt a feladatot a város úgy találta meg, hogy részben idegenforgalmi, részben kiállítás szervezéssel kapcsolatos feladatokat kap a Kft. és ennek megfelelően rendelte hozzá az önkormányzat azt a személyi, gazdasági, infrastrukturális hátteret, ami a feladat ellátásához szükséges.
Én ezt a döntést a kollégáimmal együtt tudomásul vettem, a magunk részéről a szakmai lépéseket megtettük. Megoldjuk a feladatokat és sok sikert kívánok a Kft.-nek a működéshez."
EgriSzín: A mostani működés élesen elválik a korábbi közművelődési feladatoktól?
Pataki Zsuzsanna: A Művészetek Háza Kht. korábban sem kizárólag közművelődési feladatokat látott el, hanem nagyrendezvények és szórakoztató jellegű programok rendezését és lebonyolítását. Gyakorlatilag nem változott olyan nagymértékben a tevékenységünk. Az átalakításnak a lényege, hogy a szakterületek markánsan különváltak. Az EKMK elsősorban a közművelődési feladatokat látja el, míg a Művészetek Háza Kft. inkább a múzeumpedagógiára és az turisztikai programokra összpontosít. A különválás is erre irányul, hogy az iskolavárosban különösen fontos közművelődési szaktevékenységet elválassza a turisztikai jellegű feladatoktól.
EgriSzín: Korábban is gondoltak arra, hogy ez az intézmény önálló profillal fog működni a jövőben?
Pataki Zsuzsanna: Mindenképpen. Annyit azért pontosítsunk, hogy a Művészetek Háza Kft. nem intézmény, hanem, ahogy a nevében is benne van, egy gazdasági társaság. Miután az Evat Zrt. törzsházába tagozódtunk, az Evat által üzemeltetett három kiállítóhely, a Kopcsik Marcipánia, a Tűzoltó Múzeum és a Történeti Tárház szakmai tevékenységében most már a Kft. vesz részt.
EgriSzín: Mennyiben változik a Művészetek Házához tartozó telephelyek finanszírozása?
Pataki Zsuzsanna: Gazdasági társaság lévén, egy kicsit nehezebb a feladatunk. Természetesen az épületeknek a fenntartását finanszírozni kell, a szakmai programok, rendezvények költségeit pályázati úton szeretnénk előteremteni és természetesen városi támogatás is áll mögöttünk. A tavalyi programoknak, a „Középkori piactérnek” és a „Történelmi vigasságoknak” is megvolt a város részéről a financiális támogatása és ez a jövőben is így lesz. Továbbá a Nemzeti Kulturális Alap szakmai kollégiumától nyertünk elég szép összeget a programokra.
EgriSzín: A város a támogatásával a programok finanszírozásában, vagy a kft. működésében vesz részt?
Pataki Zsuzsanna: Erre a kérdésre igazából csak március környékén tudunk választ adni, amikor megszületik a közhasznú megállapodás.