Találkozás a Madjarokkal
A második alkalommal Kunszentmiklóson megrendezett magyar-madjar találkozó legszebb pillanatait csodálhatjuk meg Szamosvári Zsolt fényképein, Dsupin Pál furulyazenéje mellett. Ez a találkozó a Kárpát-medence legfontosabb hagyományőrző eseménye volt, találkozás, a feltételezett, legközelebbi ma élő rokonainkkal. A törzsi szokásokat, ősi hagyományokat is felelevenítő kétnapos rendezvényre 2008 nyarán került sor. Erről az eseményről a média alig tudósított. A 2008-as kurultaj résztvevői között 82 hagyományőrző együttes vett részt, több mint 1700 harcos tartott bemutatót, közel 100 jurtát állítottak fel, több határon túli csoport is szerepelt.
A kurultaj szó főleg a közép-ázsiai török nyelvekben, törzsi gyűlést jelent. Ezt hagyományt, a XIX. század óta először 2007-ben újították fel a Kazakisztán területén élő, szétszóródott madjar törzsbelieket összegyűjtve néhány napra, és ünnepléssel emlékeztek őseikre, történelmükre, kultúrájukra. A több ezer résztvevővel megtartott, három napos rendezvényre, díszvendégként, egy 18 tagú magyarországi küldöttség is kiutazott. Ennek az eseménynek a folytatásaként került sor 2008-ban a második Kurultaj-ra Kunszentmiklóson. Mint arról már korábban is hírt adtunk, a hazánkban tartózkodó kazakisztáni madjarok küldöttsége 2008 augusztusában Egerbe is ellátogatott.
A kiállítás megnyitóját követően, dr. Bíró András Zsolt antropológus, humánbiológus „Antropológiai expedíció a Turkaj vidéken” címmel tartott előadást a Khazakisztánban élő madjarokról, az expedícióról és kutatásainak eredményeiről. A Magyar Természettudományi Múzeum Embertani Tárában munkálkodó kutató, néhány társával a hasonló nevű népcsoport felkutatására egy expedíciót szervezett, amelynek során eljutottak Kazakisztán azon távoli helyeire, ahol ma valóban, még a törzsi kultúrát ápolva élnek az ázsiai madjarok. Bíró András alapos tudományos munkát végzett, genetikai minták tömegét gyűjtve és rendszerezve, biológiai és néprajzi értelemben is igyekezett feltérképezni a népcsoport elhelyezkedését. A kutatásokat Magyarországon folytatták, és a genetikai vizsgálatok eredményei is azt mutatják, hogy a kazakisztáni madjarokhoz mi, magyarországi magyarok állunk a legközelebb. Ezek a tények, 1500 évvel ezelőtti együttélést feltételeznek.
A kutatási eredmények, gyökeresen megváltoztathatják, a magyarok őstörténetéről kialakult történelemszemléletünket.