Politológia konferencia
Az EKF Politológia Tanszéke, a Líceum Kápolnában tartott rendezvényét Lőrinczné dr. Thiel Katalin oktatásfejlesztési rektorhelyettes nyitotta meg. Köszöntőjében a meghívott előadók mellett üdvözölte a középiskolások képviseletében megjelent diákokat is, akik számára az EKF Politológiai tanszéke „Fiatalok a nemzetközi kapcsolatokban” – címmel vetélkedőt hirdetett meg. A rektorhelyettes-asszony beszédében a Főiskola tudományos, kulturális szerepét hangsúlyozta.
A konferencia megnyitóján, a Politológia Tanszék vezetője Ráczné Dr. Horváth Ágnes műholdas videokapcsolat segítségével Washigtonból üdvözölte a konferencia előadóit, Erdős Andrét, Gyarmati Istvánt, Majtényi Balázst, Szörényi Andrást, Wagner Pétert.
A szakemberek arról tanácskoztak, hogy korunkban, hogyan alakul a nem-kormányzati szervezetek (NGO) tevékenysége és szerepe a nemzetközi színtéren. Szó esett az ENSZ szerepéről, nemzetközi jogi vonatkozású kérdésekről és egy most is futó projektről, az Afganisztánban működő tartományi újjáépítő csoportok munkájáról.
A konferencián mutatkozott be egy induló folyóirat, a „Föld-rész”, amelynek első száma a több, mint fél éve független Koszovóval foglalkozik. A kiadvány a Koszovó- kérdés nemzetközi, európai jogi, politikai aspektusait tekinti át.
A konferenciához kapcsolódó középiskolások számára meghirdetett, szeptember óta tartó vetélkedő döntőjére, december 11-én csütörtökön kerül sor. A tervezett 11 csapat Mezőkövesd, Vác, Eger, Nagykálló, Debrecen és Budapest különböző középiskoláiból érkezik.
A „Nem-kormányzati szervezetek szerepe a modern diplomáciában” – konferencia előadásai:
Erdős André: Az ENSZ szerepe a modern diplomáciában
Gyarmati István: Az ICDT szerepe és munkája
Majtényi Balázs: A nem-kormányzati szervezetek szerepvállalásának nemzetközi jogi vonatkozásai
Szörényi András: A nem-kormányzati szervezetek szerepének megváltozása a diplomáciában
Wagner Péter: NGO-k Afganisztánban: Tapasztalatok a magyar PRT felelősségi területén