Fények és formák
2008.12.01.00:00
Szobrok és fotók együtt, egy kiállításon. Kállai Margit el sem tudná képzelni, hogy a kettõt különválassza, hiszen számára a két tevékenység egyformán fontos. Összetett személyisége az inspirációt mélyrõl, a természetbõl meríti, ugyanakkor fontos, hogy mások számára is megnyilvánuljon. A munkáiból derû és szenvedély árad, bár mindezt nem szereti szóban kifejezni.
EgriSzín: Mint fotósnak és szobrásznak, milyen mûvészi indíttatásai vannak?
Kállai Margit: Igazából nem akartam fotós lenni, anyukám szerette volna. Sírva mentem el az elsõ nap, de a következõ nap már boldogan és azóta is imádom ezt a szakmát.
Kállai Margit: Igazából nem akartam fotós lenni, anyukám szerette volna. Sírva mentem el az elsõ nap, de a következõ nap már boldogan és azóta is imádom ezt a szakmát.
Boldog is vagyok, ez számomra nem is munka, hanem öröm. A szobrászattal úgy kerültem kapcsolatba, hogy évekkel ezelõtt, amikor kerestem egy tárgyat, egy faszobrász adott egy fadarabot és egy vésõt, hogy csináljam meg én. Ennek sikere adott lendületet, hogy keressem a saját utam. Elõször egy kerámia szakkörben próbálkoztam, de nem kötött le a korongozás. Ekkor hallottam a Zebegényi Alkotótáborról, ami nagyon jó volt, ahová azóta is rendszeresen járok.
EgriSzín: Mit ad önnek a mûvészet?
Kállai Margit: A fotózásnak nagyon sokat köszönhetek. Amit meglátok, és amit más nem vesz észre rögzítem, és megpróbálom megmutatni a sok csodát. Meg szoktam örökíteni az élet árnyoldalit is, mert azt gondolom, hogy ez hozzátartozik az egészhez.
EgriSzín: Honnan merít ötleteket?
Kállai Margit: Bármerre megyek keresem a témát. Tulajdonképpen a természet adja az ötleteket. Ha találok egy követ, egy fát, rögtön látom benne amit meg akarok ragadni. Órákig tudom bámulni például a madarakat a Tiszatónál. Egy-egy mozdulat megragad és itthon ezt megformálom.
EgriSzín: Tudjuk, hogy Hajdúnánásról származik. Hogyan került Egerbe?
Kállai Margit: Egerben kirándultam egyszer és nagyon megtetszett a város. Egy ismerõsöm révén megtudtam, hogy éppen fotóst keresnek, jelentkeztem és itt ragadtam. Ennek már harminc éve, és ma már teljesen egrinek vallom magamat. Figyelemmel kísérem a város életét, az eseményeket és ezek meg is ihletnek. A Munkácsy kiállítás hatására megcsináltam a festõ portréját és az „Ásító inast”.
EgriSzín: Milyen érzés az anyaggal bánni?
Kállai Margit: Nagyon nagy élmény bármilyen élettelen anyagból létrehozni valami élõt. Fõleg kõbõl megalkotni valamilyen formát vagy figurát jó érzés, mert az nagyon kemény és nehéz formálni. A legjobban márvánnyal szeretek dolgozni. A folyamat fantasztikus élménnyel tölt el, hogyan tudom megalkotni azt, ami bennem megfogalmazódott, és amikor kész van a mû, az még csodálatosabb érzés.
EgriSzín: Van-e titkos vágya, célja?
Kállai Margit: Szerintem minden szobrász álma, hogy legyen egy köztéri alkotása és szeretnék egy szép, tágas mûtermet. Nem tudom, hogy ez teljesül-e valaha?