Ki fizeti vissza?
A téma heves szóváltást váltott ki a képviselők között. Első felszólalóként Tuzáné dr. Takács Zsuzsanna, a Fidesz képviselője intézett két kérdést Sós Tamás elnökhöz illetve dr. Benkár József főjegyzőhöz. Érdeklődött, hogy ténylegesen hány álláshely szűnt meg a kórházban november 1-jével,és ki adott utasítást a végkielégítések kifizetésére. A főjegyző nem tudott pontos és számszerű választ adni arra, hogy hány állás üresedett meg, azt viszont elmondta november 25-ig 516 volt dolgozónak, megközelítőleg 420 millió forint végkielégítést fizettek ki. A késedelmes utalás miatt azonban még folyamatban van a késedelmi kamat kiutalása, mely összesen 2 millió 358 ezer forint. Minden járulékkal és kötelező dologgal együtt a végkielégítés összege (az 516 főre nézve) bruttó 740 millió forint.
A törvények értelmében -mivel az intézmény jogutód nélkül szűnt meg október végén- az összeget az átadó munkáltató, jelen esetben a Heves Megyei Önkormányzat köteles kifizetni. Jövő év áprilisában pályázatot nyújtanak be az Államkincstárhoz, melyben az állami költségvetésből igénylik vissza ezt a kifizetett pénzösszeget.
A Fidesz több képviselője jelezte felszólalásában, véleményük szerint a majdani pályázat nem lesz sikeres. Éppen ezért feltették a kérdést: Mi történik ebben az esetben? Ki fogja visszafizetni a megyének? dr. Benkár József elmondta, amennyiben elutasítják a pályázatot, akkor a HospInvest Zrt.-nek a feladata a közel 800 millió forint megfizetése, mivel ez áll a megkötött szerződésben. Erre reagálva Tuzáné dr. Takács Zsuzsanna módosító javaslatot terjesztett elő, miszerint azonnal téríttessék meg az összeget a működtető céggel. A képviselők a javaslatot 17 igen, 20 nem arányban elutasították.
Herman István a Fidesz Polgári Frakció igazgatója a napirendi kérdéshez hozzátette, mindenki számára nyilvánvaló, hogy egy olyan cégnek adták a kezébe a kórház működtetési jogát, mely eladósodott. Információi szerint a HospInvest 500millió és 1milliárd forint közötti bankhitelt kíván felvenni. Mindezek nem adnak garancát a magas színvonalú egészségügyi ellátás elvégzésére-tette hozzá.
Hangsúlyozta, felelősség terhel valakit azért, mert 100 millió forintot kapnak (ennyiért adták át a működtetést), nekik viszont 800 millió forintot kell kifizetniük. Amennyiben a fele igaz annak, amiket hallani lehet arról, ami az egészségügyi intézményben folyik, abban az esetben mindenkinek szégyenkeznie kell. Nyomatékosan megkérte a képviselőket, amíg nem késő, bontsák fel a szerződést, és minél kevesebb veszteséggel próbálják megúszni azt a problémát, amit generáltak. Kiemelte, ha szükséges, letérdel előttük és úgy kéri, revidiálják döntésüket.
Azt mondják, hogy többen nem vették fel a végkielégítést, hanem inkább dolgozni szeretnének. Használt a terápia, működik a kezelés?
Ennyibe kerül, ha az ember meg akar szabadulni a rosszakaróktól! 800 millió nem is nagy ár, hogy megtisztuljon a megyei egészségügy.