A reneszánsz és Hunyadi
Az emlékülést reneszánsz tánccal és zenével nyitották meg az iskola diákjai. A találkozón Dr. Gebei Sándor egyetemi tanár mondott megnyitó beszédet. A legnépszerűbb történelmi személyiségnek nevezte a reneszánsz uralkodót, aki képes példát mutatni a mai fiatalok számára is. Kiemelte, hogy szakmai részről nem szeretnének idealizálni, a tudományosságot tűzték ki célul, és ennek kívánnak maradéktalanul megfelelni. Bonfini szavaival mutatta be Mátyást, a daliás termetű, lelki nagyságot sugárzó történelmi alakot.
Szeleczki János alpolgármester nagy tisztelettel köszöntötte az emlékülés résztvevőit, a hét évre visszatekintő tudományos munkát, amelynek most a Corvin Mátyás trónra lépésének 550. évfordulója alkalmából meghirdetett Reneszánsz Év ad aktualitást.
Köszöntőjében kijelentette, hogy Mátyás Király a 21. században is itt van közöttünk. Egy középiskolai felmérés szerint a diákok nagy számban őt jelölték meg első helyen, a legnépszerűbb történelmi alaknak. Az alpolgármester szerint Mátyásról az is elmondható, hogy ő az a személy, aki a mai magyar történelmet nem osztja meg. Szent István mellett, őt tekintjük a középkori Magyar Királyság legjelentősebb uralkodójának. Az emlékülés és konferencia remélhetőleg választ ad néhány kérdésre, és továbbra is továbbra is ébren tartja a diákság érdeklődését.
Az konferencia elnökségének tagjai: Mátyás Ferencné (Eszterházy Károly Főiskola), Fodor László (Dobó István Vármúzeum), Kiss László (Eszterházy Károly Főiskola), Miskei Antal (Eszterházy Károly Főiskola), Bitskey István (Debreceni Egyetem)
Az Emlékülés előadásai:
- Dr. Mátyás Ferencné tanár (Eszterházy Károly Gyakorló Iskola): A reneszánsz művészet Magyarországon
- Dr. Bitskey István egyetemi tanár, MTA levelező tag (Debreceni Egyetem): Mátyás király és a humanista irodalom
- Fodor László régész-muzeológus (Dobó István Vármúzeum): Az egri vár a reneszánsz korban
- Dr. Miskei Antal egyetemi docens (Eszterházy Károly Főiskola): Hunyadi Mátyás külpolitikája
- Dr. Kiss László főiskolai tanár (Eszterházy Károly Főiskola): Hunyadi Mátyás megítélése a szlovák történetírásban
A programban az Egri Vitézlő Oskola tartott bemutatót, ami Dr. Kedves Gyula kandidátus, a Hadtörténeti Intézet munkatársas „A reneszánsz hadművészet Magyarországon” című előadásához kapcsolódott.