Habis László a kózházról
Sajtóközlemény
A kórház sorsát illetően sokan úgy gondoljuk, hogy fordulatot jelentett a megye döntését hatályon kívül helyező jogerős bírósági ítélet. Ez megfellebbezhetetlen, az érintetteknek az abban foglaltak szerint kell eljárni. Legalábbis kellene…
Sajtónyilatkozatok mellett egy személyes beszélgetés során meggyőződtem arról, hogy a megye első embere ezt nem így látja. Szerinte a bíróság által hatálytalanított döntésre alapozott szerződés érvényes. Az ítélet ellenére a kórházi átvétel előkészítése és a működési engedélyezési eljárás folyik tovább. Azon eljárás, melyből kizárták a város részvételét, pedig Legfelsőbb Bírósági határozat mondja ki, az önkormányzatot a feladatkörébe tartozó minden ügyben megilleti az ügyféli jogosultság.
A több mint egy éve tartó huzavona miatt több orvosi, szakdolgozói állás betöltetlen. Úgy tűnik, nem vonzott neves szakembereket a lehetőség, hogy a Hospinvest orvosai legyenek. A többször vezetőt váltó intézményben nem volt, aki a működéshez szükséges feltételek megteremtésén, a bevételek növelésén fáradozott volna.
Mi történik, ha az érintettek által nem kontrollálható eljárásban működési engedélyt kap a cég?
Az elnök „kőkemény kontrollt” ígér a szolgáltatóval szemben. De miért bízzunk ebben, ha az intézmény fenntartójaként az elmúlt tíz évben nem volt képes rá. A közkórházi lét mellett mindvégig kitartó orvosok, szakdolgozók munkáját a betegek a jövőben nélkülözni kényszerülnek. A végkielégítések kifizetése sok százmillió adóforintjába kerül mindannyiunknak – ami a bírósági ítélet érvényesítése esetén elkerülhető lenne. Megszakad a közalkalmazottak jogviszonyának a folytonossága, ez perek útján és újabb költséggel állítható helyre. Megszűnnek a kórház kialakult beszállítói szerződéses kapcsolatai.
Ha a Hospinvest mégsem képes a teljes feladatkörrel és kapacitással indulni, szerződésszegést követ el, de feltehetően rá nézve ennek sem lesz következménye…
A megye a várossal történő megállapodást előíró jogszabály megkerülésével és saját rendelete megsértésével kötötte meg a szerződést. Annak ellenére, hogy a Közigazgatási Hivatal ez utóbbira a szerződés aláírása előtt figyelmeztette. A jogerős ítélet hatályon kívül helyezte a megyei Közgyűlés szerződéses akaratát megtestesítő határozatot. Sós Tamás elnök úr azonban a legutóbbi találkozásunkkor úgy ítélte meg a helyzetet, hogy minden rendben van. Tárgyalni csak az ÁNTSZ engedélye után akar.
Az önkormányzati fenntartású kórház mellett állást foglaló városi önkormányzat képviseletében egyetlen lehetőség áll előttem. Élni a jog eszközeivel, és kezdeményezni a jogsértő szerződés érvénytelenítését. A Heves Megyei Bírósághoz benyújtottuk a semmisség megállapítása iránti keresetet, erre hivatkozással kértük a működési engedélyezési eljárás felfüggesztését.
Habis László
polgármester