Családbarát önkormányzat
SzínVédőnők: Előnyt a kismamáknak
A polgármester kérdésemre sorolta is a terveket, melyek között kedvezményes kismama buszbérlet, minden igényt kielégítõ játszótér, bõ és rendezett információs bázis, továbbá családbarát minõségbiztosítási rendszer szerepel. Az utóbbi annyit tesz, hogy minden tervezett önkormányzati döntést elõzetesen megvizsgálnak majd, nehogy kedvezõtlen hatással legyen a kisgyermekes családok életére. Habis László szerint ugyanis a régió fejlõdését ilyen „figyelmességekkel” lehet támogatni – külföldi példák bizonyítják. Ha már gazdasági kérdések felé értünk, gondoltam a bölcsõdei férõhelyekkel kapcsolatban is faggatom kicsit a városvezetõt.
Sok – munkaerõpiaci szempontból most inaktív – anyuka menne vissza dolgozni Egerben is, ha lenne hova tenni a csemetét. Nincs mindenkinek kéznél egy nagyi… Egy új 20 férõhelyes bölcsõde kialakítása van tervben a régi Gárdonyi kerti óvoda helyén- tudom meg. A kb. 10 éve üresen álló önkormányzati épületet egy alapítvány hasznosítaná e célra, de a hatályos törvények szerint nyilvános közbeszerzési eljárást kell kiírnia az önkormányzatnak. Így kicsit tovább tart a bölcsi-alapítás, de a folyamat már elindult. Habis László egyébként a családi napközik támogatását is elképelhetõnek tartja. Az ötlet kistérségi szinten merült fel, de lehet, hogy Egerben is lenne igény a kis létszámú, állami normatívával is támogatott, szó szerint családi vállalkozásokra. Számos településen sikerrel mûködnek a néhány anyuka számára munkát, a helybéli csemetéknek pedig otthonos ellátást biztosító bölcsi- vagy ovipótlók.
EU-s védõnõk
Az egri önkormányzat két éve írt ki pályázatot a védõnõi feladatok ellátására. A kiszervezés nyertese a Keviko Prevenció Kft. lett, amit három szakmabeli, vállalkozó kedvû hölgy hozott létre. A területi védõnõi szolgálatot, valamint a nevelési, oktatási intézményekben adódó feladatokat is õk látják el.
Foglalkoznak terhesgondozással, nõvédelemmel, a kisgyermekek fejlõdését eleinte nagyon sûrûn, késõbb ritkábban ellenõrzik, segítik az újdonsült anyukákat, de az is az õ felelõsségük, hogy minden gyerek megkapja a kötelezõ védõoltásokat. Bár az elsõ év nagyon nehéz volt, az idõ õket igazolta – tudom meg Kovácsné Daruháti Judit ügyvezetõtõl. Nem dúskálnak a pénzben, de eredményesebben tudnak gazdálkodni, mióta egy kasszába jön a pénz. Fejlesztésre is jutott már valami: új csecsemõmérleget, székeket, számítógépeket, nyomtatót vásároltak és minden védõnõi tanácsadóban elérhetõ már a világháló. Honlapot is szerkesztenek, ahol minden tevékenységükrõl, elérhetõségeikrõl is tájékozódhatunk.
Mindez nagyon hasznos, mert kb. egy éve még igencsak összevissza rohangálhatott a kismama, mire rátalált a védõnõjére… Az új telefonkönyvekben már helyesen szerepelnek a tanácsadói számok. A portál remélhetõleg gyûjtõoldalakon is elérhetõ lesz, mert nem mindenkinek jut eszébe, hogy a www.vedonok.eu címen kell keresni.
A körülbelül 30 védõnõt foglalkoztató cég állami feladatot lát el, így a privatizáció ez esetben nem járt együtt a „fizetõssé tétellel”. A vállalkozó védõnõk költségtérítéses programokat is szerveznek, de a kismamatorna, a baba masszázs, vagy a szülésre felkészítõ tanfolyam ára korántsem nevezhetõ túlzásnak. A védõnõk felelõssége kétség kívül nagy. Napjainkban, amikor a kismama mellett ritkán áll ott az édesanya, vagy nagymama, a felkészülésben és a gyermekágyas idõszakban segítõ rokon, a védõnõ családtaggá válik. Az új élet fejlõdését majd hét éves koráig követi. A területi védõnõk körzetek szerint dolgoznak, ami egyben azt is jelenti, hogy a kismama nem választhat közülük. Nincsenek sztár-védõnõk, extra gázsival. Egyelõre.
Tíz lépés
A védõnõk anyatejes rendezvényén a bababarát kórház címre pályázó egri intézmény képviselõi is részt vettek, tájékoztatva a kismamákat a „sikeres szoptatáshoz vezetõ 10 lépésrõl”. A prospektusukban szereplõ pontok (az Egészségügyi Világszervezet ajánlásai) szimpatikusak, de a megvalósítást a kórház, a szakember gárda tudja kivitelezni. Nem csoda, ha a kismamákban felmerül, miért a szép elvek listája, ha nem mûködik mind a gyakorlatban (pl. kizárólagos anyatejes táplálás; inkább pohár, mint cumi; minden dolgozónak gyakorlati felkészítés).
A kismamák feladata és felelõssége pedig igenis jelentõs! Aki a gyermekét a lehetõ legegészségesebben, megfelelõ körülmények között szeretné táplálni, ragaszkodjon az elvekhez, az elveihez! Társadalmi nyomás hatására változhat a hazai szülészeti és újszülött ellátás. A szakemberek -szülészek, újszülötteket ellátók, védõnõk, gyermekorvosokpárbeszédét, egy irányba mozdulását az édesanyák igénye tudja elindítani. Ezt az igényt azonban megfogalmazni és hangoztatni kell!