Előnyben a kis- és középvállalkozások
A rendezvényt Bánki András, a Világgazdaság főszerkesztője nyitotta meg. Az előadásokkal, konzultációkkal, interaktív lehetőségekkel és gazdag szakmai anyaggal reprezentált rendezvénysorozat egyik állomása a mostani konferencia, melynek házigazdája a Világgazdaság című lap.
Kósa László, a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke a vállalkozások társadalompolitikai és gazdasági feltételeiről szóló előadásában kijelentette, hogy a jelenlegi demográfiai helyzet tragikus hatású lehet a magyar társadalom számára a következő évtizedekben.
A gazdasági fejlődés legfontosabb kérdésit elemezte; a munkaerőpiaci helyzetet, az adópolitikát, a piaci, gazdadasági környezetet, a finanszírozási hátteret.
A munkaerőpiac és a képzés viszonya nagyon fontos a jövő számára, és a HKIK helyi programot dolgoz ki a helyzet kezelésére. A finanszírozás és a fejlődés elengedhetetlen összetevői az innováció, valamint a kereskedelem csatornáit szolgáló infrastruktúra.
Véleménye szerint, a demográfiai helyzet mellett adódó problémák, a képzési struktúrákkal kapcsolatos gondok. A jövő feladata a versenyképesség javítása, amelyhez elengedhetetlen a minőségi munkaerő biztosítása, a minőségi termékek létrehozása és marketingfeladatok ellátása.
Az Európai Uniós eszközök lehetséges bevonásáról, a kis és középvállalkozások versenyképességének uniós forrásokkal történő javításáról szólt előadásában Gáspár Bence, a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ főosztályvezetője. Hangsúlyozta, hogy a bizalmat és hitet kell erősíteni a hazai vállalkozókban. A forráselosztás szempontjából nagyon fontos, hogy az Európai Unió nem megyékben, hanem régiókban és kistérségekben gondolkodik. Az ebből adódó feladat arra irányul, hogy kiegyensúlyozzák a területek közötti fejlettségi eltéréseket, megakadályozzák a lemaradást.
A vállalkozások számára jelenleg tíz pályázat elérhető, amelyeknek legfontosabb koordinátora a Gazdaságfejlesztési Operatív Program.
A vállalkozások piacgazdasági szerepéről, a fejlesztések támogatásáról beszélt Barta Gyula, a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány ügyvezető igazgató helyettese. Felsorolta a hazai vállalkozások történetének forrásait, különösen nagy hangsúly fektetve a mikrovállalkozások jelenlegi lehetőségeire. A hazai pálya lehetséges forrásai az uniós projektek, állami támogatások, tőkebefektetések, hitelek, egyéb országos és nemzetközi programok lehetnek