A rászorulókért
Egri Arcok
EgriSzín: Mi a szervezet feladata?
Török Lajos: Az alapítvány egy támogató szolgálatot működtet, melynek célja a fogyatékkal élő emberek segítése, otthonukban történő segítségnyújtás, illetve otthonukon kívüli szállítás. Elősegíteni a mindennapokban való részvételüket, úgymint szakrendelőkbe, szociális, kulturális intézményekbe, szabadidős programokra való eljutásukat, és minden olyan helyre, ahová egy egészséges ember eljuthat.
EgriSzín: Milyen tevékenységet végeznek?
Török Lajos: Tevékenységünk meglehetősen korlátozott, ettől az évtől csak fogyatékossági támogatásban részesülő embereket szállíthatunk illetve láthatunk el. Ez azt jelenti, hogy látás, hallás, illetve mozgássérült embereket. Egerben és a környékén öt támogató szolgálat működik.
EgriSzín: Hogyan jött létre ez az alapítvány?
Török Lajos: Egy véletlen folytán. Úgy kezdődött, hogy kórházba kerültem. A társaim, akik ott feküdtek a kórteremben, mind olyan emberek voltak, akik a kórházat elhagyva is részben vagy egyáltalán nem tudnak mozogni. Ott jött az ötlet, látván, hogy itt Egerben vagy a környéken, sőt országos szinten sincs egy olyan szolgáltatás, amely segítené ezeket az embereket. Volt egy öreg mikrobuszunk, amit átalakítottuk. Láttuk, hogy ez egy olyan hiánypótló tevékenység, amire nagyon nagy szükség van. 2003-tól a minisztérium támogatói szolgálati tevékenységnek minősítette. Mi csak speciális szállító szolgáltatásként indítottuk el, és az otthoni segítségnyújtással kibővítve lett tulajdonképpen támogató szolgálat.
EgriSzín: Hogyan nyújt segítséget a szolgáltatás?
Török Lajos: Büszkék lehetünk arra, hogy nonstop szolgáltatásként működünk, bárki bármilyen időpontban, a nap 24 órájában, hétvégét, ünnepnapokat is beleértve igénybe veheti. A munkánkról annyit, hogy az otthoni segítségnyújtás előre megkötött megállapodás szerint történik. A szállításokat, telefonos bejelentkezés alapján, előrendelést felvéve bonyolítjuk le. Soha nem hagyjuk egyedül azt a személyt, akit szállítunk, akár szakrendelőbe, szórakozni vagy vásárolni visszük az illetőt, mindig ott van valaki vele, és segítjük a tevékenységét.
EgriSzín :Kik dolgoznak itt?
Török Lajos: A mi alapítványunk családi vállalkozás. Négy főből áll a kis csapat, hárman a családból, és egy alkalmazott van. Ez egy nagyon nagy elhivatottság, szabadidőnk csak akkor van,amikor szabadságra megyünk, azt is csak pár napig lehet. Itt nem ritka hogy este fél tízkor is csörögnek a telefonok. Korán kezdünk és későn fejezzük be.
EgriSzín:Milyenek a mozgássérültek esélyei a tanulás, munkalehetőség, művelődés tekintetében?
Török Lajos: Nagyon sok lehetőség van most már számukra, ezek többnyire el is érhetők. Mi is szállítunk főiskolára, szakiskolába fiatal mozgássérülteket. Rengeteg kulturális területre is eljuthatnak, szóval adottak mindazok a lehetőségek, amelyek egy egészséges ember számára elérhetők, még hogyha nem is olyan egyszerűen oldhatók meg. A munkalehetőség - ami inkább korlátozott a részükre - jelen esetben ez nem igazán megoldott.
EgriSzín: Hogyan tudnak gazdálkodni?
Török Lajos: Egy évre kapjuk az állami normatívát, elsősorban abból tudunk gazdálkodni. Ez egy előre meghatározott összeg. Biztos forrás, ezt kell beosztanunk egy évre. Emellett az adóból igényelhető egy százalékos felajánlások révén tavaly jelentős összeghez jutottunk.