Esély egy élhető életre - Füzesabonyban
A rengeteg megoldandó feladat, probléma mellett azért pozitív példát is találunk esélyegyenlőség témában. Legalábbis Varga Dániel, a Pszichiátriai és Szenvedélybetegek Otthonának foglalkoztatója szerint. A füzesabonyi intézet fiatal munkatársa mutatta be munkájukat, a betegek mindennapjait.
A tíz éve működő otthon fenntartója a megyei önkormányzat, lakói szellemileg gyógyíthatatlan betegek. A felnőtt korban bekerülő személyek nagy része skizofrén illetve vannak szenvedélybetegek is. Jelenleg a háromszázötven bentlakásos betegből körülbelül háromszáz szenved hasadásos elmezavarban, a többiek valamilyen függőséggel –jellemzően alkohol – küzdenek.
A betegek napirendje kötött: meghatározó pontok a napi háromszori étkezés, a tornák, a munkakezdés, és a munkaidő vége. Az épületek körül található 12 hektárnyi területen sportpályák vannak mozogni vágyóknak, a könyvtárat folyamatosan bővítik. A napi tornának nagy szerepe van, főleg a fiatalokat próbálják rendszeres mozgásra szoktatni. Az ágyhoz kötött betegekkel külön program szerint foglakoznak.
Az intézet nagy sikerrel alkalmazza a munkaterápiát. A pozitív hatásokat Varga Dániel ismertette. - A beteg emberek gyógyításában fontos szerepe van a munkának, ez a felfedezés középkori eredetű. Sokkal könnyebb reintegrálni őket a társadalomba, ha végeznek ilyen tevékenységeket – magyarázza a foglalkoztató. – Azt le kell szögezni, hogy minden önkéntes alapon működik. De ez nemcsak a munkára igaz, hanem általában az intézeti életre is. Semmi sem kötelező, a higiéniával kapcsolatos dolgokon kívül. Azt tapasztaltuk, hogy ragaszkodnak a munkához, fontosnak érzik magukat. Önként jelentkeznek plusz feladatokra is.
A dolgozók napi észrevételein kívül különböző életminőséggel kapcsolatos kérdőívek segítségével mérik fel a lakók lelki állapotát, kedvét, közérzetét. Az eredmények látványos javulást mutatnak azoknál a betegeknél, akik dolgoznak. Varga elmondása szerint már a benti közösségben érezhető a rendszeres tevékenység kedvező hatása, jobban viszonyulnak egymáshoz.
Ha valaki munkára jelentkezik, előbb egy alkalmassági vizsgálaton kell átesnie, egy egészségügyi bizottság keresi fel rendszeresen az intézetet, és vizsgálja meg a dolgozni vágyókat. Többféle munkát is végeznek: sok a textillel kapcsolatos feladat, gyakran bízzák meg őket boríték-, képeslap-ragasztással, válogatással. A textilmunka lábtörlő és szőnyeg készítést takar. A folyamat a következő: a különböző anyagdarabokat, használt ruhákat felszabdalják, majd ezeket összevarrják, végül egy szövőkeret segítségével készül lábtörlő vagy éppen szőnyeg. Az intézet munkatársai rendszeresen adnak is el a betegek által készített termékekből. Kapcsolatban állnak egy budapesti céggel is, melynek folyamatosan bedolgoznak, az itt tevékenykedők kapják a legmagasabb fizetést.
A mentálisan legjobb állapotban lévők vesznek részt a fejlesztő-felkészítő foglalkozásokon, mely az intézeten kívüli életre készít fel, ebben jelenleg huszonkét ember dolgozik, ez a csoport is magasabb juttatásban részesül. Varga Dániel elmondása szerint a legmagasabb fizetés negyvenezer forint körül van. A legkevesebb anyagi juttatásban azok az emberek részesülnek, akik még csak „gyakorolják” a munkát, ez a szakasz előzi meg a bizottság vizsgálatát, és persze a szerződéskötést.
A munkával szerzett pénzzel maguk rendelkeznek és a dolgozók vagy a gondnokuk segít elkölteni, megveszi, ha valamire gyűjtenek. Például az egyik beteg kondigépekre gyűjtött, amit az egyik testneveléssel foglalkozó kolléga vásárolt meg neki, az intézmény pedig egy termet biztosít a testedzéshez.
Felmerült a kérdés, hogy ha önkéntes alapon működik a munka, mi a helyzet akkor, ha valaki úgy gondolja, egyik nap egyszerűen nem megy dolgozni. – Először is utána járunk, hogy mi lehet az oka – mondja Varga. - Sok betegre jellemző – főleg a gyógyszeres kezelések miatt – a hullámzó kedélyállapot. Természetesen bármikor abbahagyhatják a munkát, mi igyekszünk meggyőzni, hogy jöjjön, jól fogja magát érezni, de ez a saját döntése. Ilyenkor javasoljuk, hogy tartson több szünetet esetleg. Fontos, hogy dolgozzanak, mert nő a feladat tudatuk, erősödik a közösség.
Az összetartozás érzését nem kizárólag a munkával alakítják ki a lakókban, hanem a különböző intézmények közti versenyekkel, találkozókkal. Az itteniek alapították a Füzes Kupát, melynek vándorserlegét eddig háromszor nyerték el. A sporton kívül irodalmi versenyeket és színjátszó találkozókat is rendeznek, ahová utaztatják a lakókat.
Varga Dániel szerint a hozzájuk kerülőknek élhető életet biztosítanak, védett közeget, ahol van esély javulásra. Tartanak beteg önkormányzati gyűléseket, ahol mindenki elmondhatja, ha valamivel nincs megelégedve. A foglalkoztató szerint a társadalomba történő integrálás összetettebb kérdés, mert nem csak rajtuk múlik, hanem a befogadókon is. –Nyilván mindenki hallotta már a kifejezést: bolondok háza. Nálunk nem bolondok laknak, nem ismerünk ilyen kategóriát. Sokan sajnos értéktelen embereknek tartják őket, pedig éppen azért vannak nálunk, mert valaki számára nagyon is fontosak.
Heves Megyei Önkormányzat Pszichiátriai és Szenvedélybetegek Otthona Füzesabony
Füzesabony, Tábor út. 52.
Telefon: 344 555