Kinek éri meg a nyugdíjbiztosítás korai megkötése? Élethelyzetek és előnyök
Ehhez elsőként azt kell letisztáznunk, vajon lehetséges-e egyáltalán túl korán belevágni időskori anyagi biztonságunk megalapozásába. Tekintettel arra, hogy a hazánkban immáron régóta érvényben lévő, felosztó-kirovó szisztémára épülő társadalombiztosítási rendszer egyre nagyobb kihívásokkal néz szembe, bátran kijelenthető, hogy minél előbb kezdünk el tudatosan foglalkozni ezzel a kérdéssel, annál jobb. A Grantis nyugdíjbiztosítás tanácsadó szakemberei ezért azt javasolják, lehetőség szerint már akkor kezdjünk el félretenni nyugdíjas éveinkre, amikor aktívan elkezdünk dolgozni. Így eljárva ugyanis maximálisan kihasználhatjuk a különféle céleszközökben rejlő potenciált.
Milyen öngondoskodási formák állnak a rendelkezésünkre?
Szerencsére ma már rendkívül széles kínálatból válogathatunk, hiszen rengeteg konstrukció érhető el a piacon. Persze alapvetően bármilyen befektetés lehet nyugdíjcélú, ennélfogva még mindig igen népszerűek a klasszikus megoldások, mint amilyen például az ingatlan, vagy épp a nemesfém, de a műtárgyak is kiváló alternatívát jelenthetnek. Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, miszerint ma Magyarországon három olyan öngondoskodási forma is elérhető, amelyekre adójóváírás formájában állami támogatást kaphatunk. Ez minden esetben a befizetéseink 20%-ig terjedhet. A különféle konstrukciók esetében a részösszeg is meghatározott, ám összességében évi maximum 280 ezer forint plusz jóváírásra is szert tehetünk ily módon. Az önkéntes nyugdíjpénztár, valamint a nyugdíj-előtakarékossági számla mellett a nyugdíjbiztosítás a harmadik olyan módozat, ahol élhetünk ezzel a lehetőséggel. Ezt a közös pontot leszámítva ugyanakkor ezek a megoldások gyökeresen eltérőek, mind az elérhető hozamot, a kockázatot, vagy épp a rugalmasságot illetően. Mielőtt döntenénk, ezeket a tényezőket mind mérlegelnünk kell, ráadásul azt is át kell gondolnunk, szükségünk van-e például olyan kiegészítő szolgáltatásokra, mint amilyen a nyugdíjbiztosítás mellett elérhető kockázatviselés. Ezeket a szempontokat laikusként nem egyszerű tökéletesen átlátni, ezért portfóliónk összeállításánál egy független pénzügyi tanácsadó közbenjárása rengeteget segíthet.
Kinek éri meg a nyugdíjbiztosítás korai megkötése?
A számunkra optimális eszközök meghatározása mellett a legnagyobb dilemmát általában az jelenti, hogy eldöntsük, mikor vágjunk bele a takarékoskodásba. Fiatal korban jellemzően egész más célokra tartalékolunk, hiszen ott a továbbtanulás, vagy épp a saját otthon megvásárlásának kérdése, ezek pedig egyaránt komoly anyagi ráfordítást igényelnek. Ugyanakkor azt feltétlenül tartsuk szem előtt, hogy a legtöbb nyugdíjcélú megtakarítás esetében nagyon nehéz dolgunk lesz, ha azokat csak a korhatár elérését megelőző pár évben kezdjük el alkalmazni. Egy nyugdíjbiztosítás esetében például legalább 10, de inkább 15 év szükséges ahhoz, hogy optimális hozamot érhessünk el, különösképp a kezdeti, magasabb díjtételek tükrében. Kardinális továbbá azt is figyelembe venni, hogy az állami támogatás nyújtotta plusz, valamint a kamatos kamat ereje leginkább együttesen képes egy meghatározó mértékű megtakarítás megteremtésére. Végül pedig nyomós érv nyugdíjbiztosítás, illetve az egyéb formák megkötésére az is, hogy ha évtizedek állnak a rendelkezésünkre, akkor elegendő egy alacsonyabb havi összeget félretennünk, míg ha csak később kapunk észbe, akkor már jóval komolyabb rendszeres ráfordítást igényel, hogy elérjük a kívánt eredményt.