Mi az a cserepeslemez és miért jobb mint a hagyományos cserép?
Ebben a cikkben minden fontos kérdésre választ adunk.
Mi a cserepeslemez?
Egyre többen gondolkodnak el a lemezcserép használatán, bár sokan még nem biztosak benne, hogy ez a lépés a legjobb döntés a felújítás és építkezés során. Tudni kell, hogy milyen előnyökkel és hátrányokkal jár ez az anyag, valamint tisztázni kell a cserepeslemezzel kapcsolatos tévhiteket is. Mindenekelőtt a legfontosabb, hogy olyan technológiával gyártják őket, amely időtálló, a Pascal szerint ezért is tartósabbak a cserepeslemezek.
Az ezzel való tetőfedés a hagyományos tetőfedő anyagok kiváltására alkalmas modern megoldás, hiszen ötvözi az utóbbiak minden jó tulajdonságát, mindezt úgy, hogy közben kiküszöbölik a hátrányokat. Anyagát tekintve 0,4 és 0,5 milliméter vastagságú lehet. A hidegen hengerelt acélból készült változat mindkét oldalán horganyozott, ennek köszönheti időtállóságát és tartósságát. A cink alapú felületvédelemmel ellátott anyagot műanyag bevonattal látták el, amely további élettartam-növelést eredményez.
Milyen előnyökkel rendelkezik a cseréppel szemben?
A cserepeslemeznek számtalan jó tulajdonsága van a hagyományos cseréppel szemben, attól függően, hogy milyen igényeknek kell megfelelnie. Mindenekelőtt könnyű súllyal rendelkezik, ezáltal gyorsabban telepíthető, hatékonyabban kezelhető. Ez segíthet csökkenteni az épület szerkezetére nehezedő terhelést, valamint az építési költségeket.
A másik előnyös tulajdonsága a már említett gyorsabb telepíthetőség. Mivel nagyobb méretű elemekben érkezik, egyszerűbb vele dolgozni, mint a cseréppel. Ezáltal időt és munkaerőt takaríthatunk meg az építkezés vagy az átalakítás során.
Különféle anyagból készülhet, ráadásul a színek kapcsán is nagyobb a választék. Emiatt könnyebb megtalálni az épület stílusához és az elvárt megjelenéshez leginkább passzoló típust. Aki számára fontos az esztétikum, az egységes megjelenés, az szinte bármire használhatja az anyagot, amire szeretné.
Fontos megemlíteni a korróziónak való ellenállását, hiszen a cseréplemez kiválóan ellenáll a korróziónak, időtálló, nem tesz benne kárt az időjárás, ezáltal hosszabb élettartammal rendelkezhet, mint a hagyományos cserép. Nem beszélve arról, hogy emiatt sokkal nagyobb időközönként van csak szükség az elemek cseréjére, amivel szintén sok pénzt takaríthatunk meg.
Végül, de nem utolsó sorban a tetőfedő anyag könnyen tisztítható, egyszerűbben karban lehet tartani, hiszen sima a felülete, nem tapad meg rajta a moha és az egyéb szennyeződés. Ez a cserépről ritkán mondható el, azt sokkal gyakrabban és költségesebb módon lehet csak tisztítani.
Persze minden említett előny attól is függ, hogy milyen körülmények között, valamint milyen célra használjuk a cserepeslemezt. Fontos átgondolni az építési költségeket, illetve az épület stílusát, csak így hozhatunk megfelelő döntést.
A cserepeslemez felrakása
Ha sikerült választani, megjött az anyag, akkor már csak a felhelyezéssel kell foglalkozni. Mivel ebben az esetben lemezről van szó, így az anyag felrakása gyakorlatilag megegyezik a trapézlemez vagy a hullámlemez felrakásával. A fent említett pozitív tulajdonságainak hála a cserepeslemezt tulajdonképpen bárhol tudjuk alkalmazni, ahol olcsó és gyors megoldásra van szükség. Az esztétikus megjelenés szintén nem kérdés, így gyakran választják ezt ipari vagy mezőgazdasági épületeknél, valamint lakóházak és műemlék jellegű épületek esetében.
A tetőfedő költség- és időhatékony, hiszen gyorsabban felhelyezhető, kevesebb szakértelmet igényel, mint a hagyományos megoldások. Ha azonban megfelelő eredményt szeretnénk elérni, akkor mindenképpen érdemes szakember segítségét kérni.