Milyen jövőt tartogat a mesterséges intelligencia?
Egészen a közelmúltig tudományos-fantasztikus technológiának számított, ma már egyre több iparágban kezdjük használni. A mesterséges intelligenciáról szól, az új technológiáról, amely lassan meghódítja az egész világot.
A legtöbb vállalat a mesterséges intelligencián alapuló új technológiákba szeretne beruházni, céljuk a költségek csökkentése és a technológiai folyamatok optimalizálása. Már a szerencsejáték-iparban is vannak olyan kaszinók, amelyek elkezdték használni az AI-alapú alkalmazásokat, ennek köszönhetően a póker oldalak még jobbak lettek/lesznek.
Valójában a mesterséges intelligencia szinte minden iparágban alakítja az emberiség jövőjét. Már most is ez a fő mozgatórugója az olyan feltörekvő technológiáknak, mint a big data, a robotika és az IoT – nem is beszélve a generatív AI-ról, olyan eszközökkel, mint a ChatGPT. A közeljövőben továbbra is technológiai „forradalmárként” fog működni.
A mesterséges intelligencia révén a számítógépek már most képesek lenyűgöző mennyiségek kezelésére, az ember számára szükséges idő töredéke alatt hoznak meg optimális döntéseket.
A mesterséges intelligencia hosszú utat tett meg, 1951-től napjainkig...
Az AI-t használják az RNS-szekvenálásának elősegítésére vakcinákhoz és az emberi beszéd modellezéséhez. Továbbá olyan technológiákhoz, amelyek modellalapú gépi tanuláson és algoritmusokon alapulnak, és egyre inkább az észlelésre, az érvelésre és az általánosításra összpontosítanak. Az ehhez hasonló újításokkal a mesterséges intelligencia ismét a reflektorfénybe került, és nem fog egyhamar kikerülni onnan. 2023 pedig az az év, amikor egyre többet hallani a mesterséges intelligenciáról.
Abban a fázisban vagyunk, hogy a legtöbb befektetés a mesterséges intelligencia alapú termékek és szolgáltatások létrehozására irányul. A Google, az Apple, a Microsoft és az Amazon csak néhány jelentős szereplő, amely milliárdokat fektet be az AI-alapú technológiákba.
Milyen más területeket érint az AI fejlődése?
A mesterséges intelligencia számos iparágat forradalmasít majd, ide tartozik a közlekedési ipar, az orvosipar, de a kaszinójátékok is. Az AI nem hiányzik az oktatásból, a médiából vagy az ügyfélszolgálatból sem. Például vannak olyan cégek, amelyek mesterséges intelligencia alapú chatbotokat vezettek be, megkönnyítve ezzel a márka és az ügyfelek közötti kommunikációt.
A közlekedésben az önvezető autók mesterséges intelligenciával működő alkalmazásokkal rendelkeznek, beleértve az utazástervezőket is. Bár még csak a kezdeti szakaszban van, jelentős előrelépés történik a vezető nélküli autók fejlesztésében, amelyek egy napon elérik céljukat.
Az orvostudományban a mesterséges intelligenciát a betegségek gyorsabb azonosítására lehet használni, az elemzések alapján. Ugyanakkor a mesterséges intelligencia a kutatásban, új gyógyszerek fejlesztésében, de a betegek virtuális segítségnyújtás révén történő monitorozásában is felhasználható lesz.
A közeljövőben a mesterséges intelligenciát két irányban lehet fejleszteni: az egyik a tanulás, a másik az alkotás útján. Lesznek majd mesterséges intelligencia által vezérelt alkalmazások, amelyek arra szolgálnak, hogy tanuljanak és igény szerint információt jelenítsenek meg.
Sokkal nagyobb léptékben a mesterséges intelligencia jelentős hatást gyakorolhat a fenntarthatóságra, az éghajlatváltozásra és a környezeti kérdésekre. Ideális esetben – részben a kifinomult érzékelők használatával – a városok kevésbé lesznek zsúfoltak, kevésbé szennyezettek és általában élhetőbbek lesznek.
A mesterséges intelligencia veszélyt jelent az emberiségre?
Vannak emberek, akik szerint mindez egy rémálom, amely magában foglalja az úgynevezett „szingularitást”, amelyben szuperintelligens gépek veszik át az uralmat, és véglegesen megváltoztatják az emberi létet a kiirtás révén. Van okunk aggodalomra? Ezen a ponton még biztosan nincs mitől tartanunk, a jövő pedig oly kiszámíthatatlan.