Hogyan öltözködjünk a téli nagy hidegben? - tippek Szibériából!
Szibéria Oroszország ázsiai részét foglalja magába, azaz nagyjából mintegy 12,6 millió négyzetkilométernyi területet jelent. Ezen a vidéken a nyár mindössze 2-3 hónap – mint nálunk, azonban az év össze többi időszakában a könyörtelen tél tombol. Míg a melegebb hónapokban a csúcshőmérséklet 23-26 Celsius fok körül alakul, addig a tél nem ilyen kegyes az ott élőkhöz: Ojmjakonban -52 fokot mérnek, Jakutszkban -43-at, Verhojanszkban pedig -51-et is mutathat a hőmérő higanyszála. Ha valakiknek, nekik aztán nélkülözhetetlen az alaposság a túlélés jegyében, ha öltözködésről van szó.
Már ezerszer hallottuk, de ettől még hihetetlenül fontos: az öltözködés bizony legyen réteges!
A legalsó réteg egyik szerepe ugyanaz, mint a többié – azaz a szigetelés – de emellett egy másik nagyon fontos feladatot is ellát: ez vezeti el az testünkön keletkezett nedvességet, ezáltal egyel kevesebb okot adunk magunknak a megfázásra. Így célszerű, ha a pamut anyagú ruházatot öltünk fel a többi alá: trikót, harisnyanadrágot, jégeralsót, pamut kezeslábast – a lényeg, hogy minél nagyobb területet fedjen le a testünkön.
A középső réteg lesz a szigetelő réteg. Ennek az a feladata, hogy benntartsa a hőt, ne engedje kárba veszni azt a meleget, amit testünk az alapvető működése illetve a mozgás során termel. A legjobb, ha törekszünk itt is a természetes anyagok viseletére – a gyapjú kiváló választás lehet.
A legfelső réteg esetében – ami ugye találkozik a hideg levegővel, illetve nedvességgel – nem az a legfontosabb, hogy vastag legyen. Ami igazán számít, az az, hogy jól zárjon, ellenálló legyen az időjárási viszontagságokkal szemben, és valamelyest alkalmas legyen maga az anyag arra, hogy kiengedje a belül keletkezett páratartalmat.
„Tudom, tudom, sapka, sál…”
Ahogy Pistike is ismeri az említett ruhaneműk fontosságát a viccben, úgy nekünk sem szabad elhanyagolni ezeket a darabokat: testünkből a hő nagy része a fejünkön át távozik, így érdemes jól szigetelő sapkát választani – a gyakorlat azt mutatja, minél szőrösebb, annál jobb, ugyanis a szőrszálak (legyen az szintetikus vagy valódi) sokkal tovább tartják benn a hőt, mint más anyagok.
A végtagokat gyakran méltatlanul hanyagoljuk el a téli öltözködés során, pedig mind a kezünk, mind a lábunk igen érzékeny a hidegre – nem áll szándékunkban riogatni senkit, de olyan testrészekről van szó, amik a legelőször szenvednek el szöveti károsodást, ha sokáig tartózkodunk a hidegben megfelelő öltözet nélkül. Húzzunk fel akár 2-3 réteg zoknit, és réteges kesztyűt!