A Sony Egerből rendel technológiát
Egy egri srác sztorija
Tudták, hogy Egerben régen éltek fiatalok? És azt, hogy imádtak moziba járni? A sötétben minden megtörténhet, de a vetítő fényénél egy kicsivel több is. A mozi varázslat. A valóság és a képzelet átjárója, de ahhoz, hogy ez az átjáró működjön, minden kornak meg kellett találnia a legkorszerűbb technológiákat.
A némafilm, a hangos film, a Technicolor, a Dolby és az IMAX mind azt a célt szolgálják, hogy az az utazás, ami alatt monsieur Méliès, Herr Lang, Jancsó, Forman és Menzel urakon át miszter Andersonig a legkomolyabb művészek fogják a kezünket, a lehető legélvezetesebb legyen.
A Labor, kollektív ház közössége most egy kis utazásra hívja az egrieket a múltból a jelenen át a jövőbe. Ehhez Tóth Danit kérték fel kalauznak, aki túlzás nélkül mondható, hogy a moziban nőtt fel, és mára több mint 500 mozi kialakításában vett közvetlenül részt szerte a világban. Hogy Egerből hogyan vezet az út a világ legnagyobb mozis tech óriása, a Sony partnerségéig az is kiderül az alábbi beszélgetésből és a május 15-i találkozáson. Lesz helytörténet, technikatörténet, trendek és bukások. Szóval nézhetünk mint.
Tóth Danit a szlovéniai Mariborban értük utol, ahol éppen a büfék és a mozi digitális árukapcsolását oldotta meg saját fejlesztésű rendszereivel. De jó eséllyel kicsöröghetett volna a telefon Törökországban, Görögországban, Romániában, Szlovákiában is, hiszen Dani ezekben az országokban kezel multiplexet.
Egri Szín: Miért pont a mozi?
Tóth Dani: Már tizennégy éves koromban elkezdtem dolgozni, mint gépészsegéd az Urániában. Aztán megnyíltak az Agria Park termei és mi egy utánjátszó mozi lettünk. De jött a fordulat, a digitalizáció, amikor az Urániába került a korszerű digitális gép. Akkor én már műszaki vezető voltam. Aztán talán 2012 karácsonyán összeomlott a digitális rendszer és ki kellett volna jönni az üzemeltetőnek. Nálunk már akkor működött egy saját fejlesztésű távfelügyeleti rendszer, ami jelezte, ha hiba van, ráadásul monitorozni lehetett vele mindent, ami a vetítőben történik. Én akkor megadtam az üzemeltetőnek a hozzáférést, aki megúszta a kiszállást és rögtön mondta, hogy ez a rendszer nekik kell, mégpedig azonnal. Addig akár másik országba is el kellett utazni olyan dolgokért, amit ma már a mi egységeinkkel távolról megoldhatnak. Aztán Szlovákiát megcsináltuk 2013-ban demo projektnek és annyira sikeres lett, hogy azóta több országot már mi kezelünk.
Egri Szín: Ez a mozigépekről szól?
Tóth Dani: Szó sincs róla! A mozi ma már komplex élményt és komplex szolgáltatásokat kínál. Elég csak a popcorn kultúrára gondolni. Azonban még mindig rengeteg „stresszes” megoldás van azon az úton, amíg valaki leül az üdítőjével és a rágcsálni valóval a székbe. Kezdve például a mozijeggyel, amelyet, ha a Neten meg is lehet rendelni sorban állással kell sok esetben átvenni. Aztán jön egy másik sor a büfében stb. Most azon dolgozunk, és Mariborban is pont egy ilyen rendszert telepítek, hogy amikor valaki megveszi a jegyét, akkor már meg tudja rendelni a személyre szabott tálcáját is, amit könnyedén át tud venni a büfében. De ez nem minden. Az embereknek kialakult szokásaik, ízlésük van. Egy neurális háló segítségével gépi tanulással a mozis rendszerünk folyamatosan fejlődik és a látogatóknak érdeklődésüknek megfelelő filmeket kínál, mellé meg üdítőt és snacket.
Tóth Danival a Labor, kollektív ház szervezésében 2018. május 15-én kedden az Agria Moziban 18.00 órákkor találkozhatnak az Egri mozi régen és ma előadáson a mozirajongók. A belépés ingyenes!