Nyert a Fidesz, mondjuk nem Egerben
A kórházigazgató meg szerelmet vallott
Rendesen lemarta a húst az egri kampány is azokról, akik belemerítkeztek a nemzeti dagonyába. Vácity József kórházigazgató úr úgy hagyta ott a renoméját a küzdelemben, mint kollégája a beletört kést a páciens koponyájában. Komoly késztetést érzett, hogy szolgálatba helyezze magát mint Fidesz képviselő, és legott szerelmet vallott Nyitra Zsolt és Orbán Viktor uraknak, valamint ezt javasolta beosztottjainak is. Szerencséje, hogy a kórház dolgozói láttak már ennél különb eseteket is, hiszen elég extrovertált ispán ütötte már fel fejét feudális viszonyaik közepette. Az már biztos, hogy Vácity József doktor nem emberi és szakmai erényei miatt vonul be majd a kórház kórtörténelemébe.
Így járt szegény Habis László polgármester úr is, aki úgy szétkürtölte Orbán népfi időszámítás előtti üzenetének parafrázisát, miszerint „Eger nem lehet ellenzékben!”, hogy még Dobó is újra eskette volna a népet, ha ez eszébe jut. Mert ugye ez egy virtigli pökhendi hülyeség, túl azon, hogy magát és pártját egyszerűen azonosítja Egerrel, ami enyhén szólva sem fedi a valót. Aztán meg az ellenzékiséget, mint ragályt jellemzi, a gyengeség kórjának tünteti fel, amit demokrata soha nem tenne. Nemúgy a polgármester úr. Mert miért is ne lehetne Eger ellenzékben? Persze tudjuk a választ, amely Habis polgármester úr szervilizmusának, opportunizmusának és sértett hiúságának bugyraiból türemlik elő: Jaj, mi lenne akkor? Egy normális országban nyilván semmi.
Kettészakadt város, ország
Eger sem úszta meg a sokfelé-szakadást. Alighanem az igazsághoz akkor járunk a legközelebb, ha a törésvonalat nem a jobb-bal, kormány-ellenzék, régi-új stb. megfejtések mentén keressük, hanem a mi-ők mindenkire értelmezhető abszurditásában. A rettegők és a rettenthetetlenek, a büszke tahók, és hajukat tépő szkeptikusok, a váltók és váltóőrök közti kusza repedések szövik át a helyi társadalmat. És ez szépen tükröződött a helyi eredményekben is.
Orbán Viktor szíves közlése szerint, most aztán szerény lesz, mert van mire. Ez a tapasztalatok szerint az ő szájából azt jelenti, hogy agresszív, kivagyi tombolásba kezd, mint a kamerába üvöltő váci polgármester, hogy „egyszerűen senkik vagytok!”. Mindezt szerényen. Azonban Nyitrai Zsoltnak valóban sokat segítene, ha szerény maradna. Azért maradna, mert igazából eddig sem volt szerénytelen, bár igaz, hogy kiesett a migráns-kapanyél a szájából, meg, hogy együtt mutatkozott Deutsch Tamással, Orbánnal meg egyéb, a fészekaljából való lidércekkel, de még ez sem késztette arra, hogy kioktató előadásokat tartson. Legalábbis nyilvánosan nem.
Sőt, Nyitrai Zsolt volt az egyedüli, aki megköszönte az ellenzéknek és az ellenzéki szavazóknak is a részvételt.
Szerénységre az eredménye is kötelezi, ugyanis Egerben kikapott a Mirkócki Ádám mögé felsorakozó kormányváltó többségtől. Mandátumát a vidéknek köszönheti, amely most már a hivatalos EBESZ jelentés alapján is sima csalás volt, mert az erőviszonyok ilyen torzítása jogtalanul befolyásolta a választás eredményét. Ez persze nem ma kezdődött, hiszen a gerymandering, a választókerület határainak konszenzus nélküli, önkényes átrajzolása már korábban megtörtént és a legismertebb választási trükközések egyike.
Egyszerűen szólva: ez a mostani nem választás volt, csak szavazás.
A szavazás valószínűleg lényegében törvényesen zajlott, a választás feltételei azonban nem voltak adottak. (monopolizált média, aránytalan kampányfinanszírozás, közpénzekből tolt propaganda stb.) Ez pl. azt jelenti, hogy az országnak csak egy része tartja legitimnek a mostani kormányt. Ráadásul nem biztos, hogy a nagyobbik része. Egerben viszont konkrétan sem a Fidesz, sem Nyitrai Zsolt nem szerzett többséget.
Mirkóczki több szavazatot kapott
Ebből az ábrából pedig az látszik, hogy a taktikai szavazás délibábos naivitása ellenére is egészen jól működött, mert a Jobbik csaknem feleannyi szavazatot kapott, mint Mirkóczki Ádám. Azaz cca. hatezer baloldali, liberális választó rá szavazott. Ez a következő ábrából is látszik, hogy az MSZP szavazók majdnem mindegyike, illetve az LMP szavazóinak is a fele átszavazott a Jobbik jelöltjére. Nyitrai Zsolt csaknem 600 szavazattal maradt el a Fidesz listás szavazatai mögött.
A pártok egri eredményei. A Fidesz kisebbségben, 55% szavazott a kormányváltókra
A választási rendszer aránytalansága okozza, hogy a felénél is kevesebb szavazattal lehet egy pártnak kétharmada. Az aránytalan választási rendszer tagadhatatlan előnye, hogy stabilitást ad a többségnek, kormányozhatóvá teszi az országot akkor is, amikor instabil lenne az arányos képviselet. Hátránya, hogy destabilizálja a politikai klímát, mert ha visszaél a többségi kompenzációval a kormánypárt, akkor messze a legitimitásán túli döntéseket hozhat. Pl. Orbán így szüntette meg a köztársaságot és törölte el az Alkotmányt, hogy helyette a NER nevű képződményt hozza az ország nyakára, mondván, hogy erre kapott felhatalmazást. Nem kapott.
Elfogyott a türelem
A választás előtti, Hódmezővásárhely utáni időszak arról szólt, hogy a megalázott értelmiség, a külföldre kényszerített százezrek és azok rokonai, meg úgy általában a demokraták besokalltak a némethszilárdi, kovácszoltáni, orbáni idiótaságoktól. A hülyeség diadalmenetétől. Ennek az lett az eredménye, hogy a helyi egybites kiskirályok tekintélye nullára zsugorodott, a migránsozó Fideszesek közröhej tárgyai lettek. Úgy érezhették magukat a Fidesz szavazói, mint akiknek szégyellni kell alantas hajlamaikat, gyűlöletüket és butaságukat. Ezért kezdtek el rejtőzködni. A politikai felvilágosodás azonban média híján lassan terjedt és mint az ellenreformáció, csak a városokban tudott hatni. Ennek lehettünk tanúi Egerben is. A gerymandering azonban semlegesítette a városi szavazatokat.
Az ellenzék bukása
Többen akarnak változást, mint ahányan nem, de ehhez gyakorlatilag semmilyen lehetőségük nincs. A politikai váltógazdaság ellehetetlenült („A haza/Eger nem lehet ellenzékben…”), Orbán és a Fidesz legfőbb programja (egybecsengően a putyini destabilizációs doktrínával), hogy a demokráciát és az EU-t lejárassa, a józan hangokat hangzavarba fojtsa, a civil kezdeményezéseket ellehetetlenítse, kriminalizálja. A politikai pártok finanszírozása nevetséges, ha pénzt gyűjtenek, az állam lecsap az adományozókra. A pártokra, azok vezetőire, a civilekre, ellenzéki médiumokra titkosszolgák dolgoznak rá, kivéreztetik, bekebelezik, vagy bezáratják őket. Még a Népszavát is a Mészáros Lőrincz nevű Orbán finanszírozza a meg nem cáfolt sajtóhírek szerint. Az ATV-t működtető korrupt kisegyházat is beolvasztották a NER-be.
Nem csoda, hogy komoly ember nem foglalkozik politikával, közügyekkel.
Az ellenzék pártjaiban maradtak a széllelbélelt forradalmárok, a szerencselovagok, a szörnyülködő őskövületek, néhány valóban elkötelezett, elkeseredett demokrata, de legfőképpen az ostoba fajankók. Pont, mint a fideszes állampártban.
Naná, hogy elbénázták ezt a lehetőséget is. Esélyük sem volt soha, hogy megszervezzenek egy átfogó ellenállást. Persze képességek, erőforrások híján ez lehetetlen küldetés lett volna, de még ezt sem fogták fel, ezért aztán nem is az ő hibájuk, hanem a rendszeré, amelynek ők is termékei. Aki ellenzéki politikust lát fusson!
Esterházy híres bonmot-ja, miszerint „Egy bizonyos szint fölött, nem süllyedünk egy bizonyos szint alá.” azt eredményezte, hogy Magyarország leköltözött a vonal alá. Így legalább nem kell meghallgatni az okoskodók frusztráló cseszegetéseit haladásról, modernizációról, szabadságról, történelemről. Végre zavartalanul élvezhetik a szirének gyönyörű énekét.
Az eredmény
A hétvégi választás alapján az a rossz hírem van a Fideszes képviselőknek, hogy Egerben legkevesebb minden második velük szembejövő polgár úgy tekint rájuk, mint megszállókra, akik lerohanták az országunkat, kultúránkat és rárontottak értékeinkre.
Na, erről tényleg van papírjuk.
Vigaszuk lehet, hogy minden második egri polgár, minden második egri polgárra is így tekint. Sok meló lesz ezt fenntartani, de vannak biztató történelmi tapasztalatok.