olvasónapló Al Ghaoui Hesna: Félj bátran című könyve alapján
A lakosság a félelempiramis körül
Tangó a félelemmel 6/4. rész
Egy és bonthatatlan
Kezdjük azzal, hogy ugyanattól a dologtól félni (azaz a közös „ellenség”) összekovácsol minket. Mindannyian félünk a haláltól, ez egyfajta társadalmi kohéziós erő. Igen ám, de mivel a halál tabutéma és nem szembesülünk vele nap mint nap (a híradások a belső szeretetkörünkön kívül eső történései nem tartoznak ide), ezért ez az összetartó erő gyengül, ugyanakkor a félelempiramis többi szintjét (főleg a legfelső ego halálát) folyamatos stimuláció alatt tartják. Ezért kiben ez, kiben az a fajta félelem erősödik fel. Mivel az egyénekben más és más félelem hatalmasodik el, a különböző dolgoktól való félelem kisebb csoportokra tagolja a társadalmunkat. Ezt tovább szabdalja még a lakhely, a generációs különbség, a vallás, a sajátos társadalmi normák, és a többkörös szeletelés után pillanatok alatt egyedül találja magát az egyén. Mindenki egyedül él a kis „félelemportfoliójával”, és nincs kivel megosztania azt. Na, és így bomlik meg egy társadalom falanxa.
A küzdelmeinket nehezítik a tudatalattinkba mélyen bevésett félelmek, melyeket az életünk során programoznak belénk. Észrevétlenül! Ide tartoznak a népi hiedelmek, a gyerekmesék a boszorkáról, a szüleink fel nem dolgozott és „átörökített” félelmei (gondoljunk itt a magyar csengőfrászra). És a tudatalattink programozása nem zárult le! Éppen most is zajlik. A dömpingszerűen megosztott álhírek a Facebookon vagy a szájról-szájról egyre jobban torzulva terjedő városi legendák képében. Ezek aztán általános bizalmatlanságot szülnek az emberekben egymás iránt, és a semmiből előtörő visszafejthetetlen szorongást okoznak.
Ezeket, csak úgy, mint egy rossz beidegződést, rendkívül tudatos hozzáállással és kitartással tudjuk kiirtani magunkból. (Általában években mérik az erre fordítandó időt.) És úgy segíthetjük a jelenség társadalmi szintű felszámolását, ha belátva a folyamat hatását, nem veszünk részt az álhírek és pletykák terjesztésében.
Cikksorozatom utolsó előtti részében leásunk a nyúlüreg legaljáig. Nem ámítom Önt, dermesztő dolgok vannak a mélyben. Kaparja össze minden bátorságát! A csodapajzs is kell!
a cikket
Al Ghaoui Hesna Félj bátran című könyve alapján írta: Ábry Zoltán
lektorálta: Dr. Csernus Imre
stilizálta: Porcsin Zsolt
...végül csak létrejött a személyes találkozó is. A képek az egri Leonardo Club "SOKSZEMKÖZT AL GHAOUI HESNA-val" elnevezésű rendezvényén készült 2018.02.19.-én.