Tényleg jól néz ki
Az Eger 2023 projekt egyébként egy Európa Kulturális Főváros pályázat, amelyet nyilván nem egy Eger nagyságú és jelentőségű város számára írtak ki (erről korábban itt), viszont jó lehetőség arra, hogy újra, meg újra átgondoljuk, hogy mit gondolunk a kultúráról. Az nagyjából tudható, hogy a politika semmit. És mivel a politikusokat demokratikus úton maga a nép választja, nyilván adódik a tranzitív válasz, hogy a nép sem gondol semmit a kultúráról. Nem igen lehet szavazatra váltani, ha valaki Egerbe hozna egy Banksy kiállítást, vagy egy Hiromi Uehara koncertet, de ha valaki egy független, kiszámíthatóan finanszírozott kulturális központ létrehozásának ötletével kampányolna, az sem kapna különösebb támogatást.
Országosan dúl a kulturálatlanság, az ízléstelenség, és helyben sincs ez másként, elég csak egy-két propaganda-nagyberuházásra gondolni (Vár, parkolóház). Ugyanakkor elvitathatatlan, hogy létezik, létrejött egy minőségi gondolatokra nyitott, korszerű, már-már modern közösség, egy picinyke közönséggel. Az egyetem vizualitással foglalkozó szakjai elérték azt, ami az elmúlt évtizedekben Egerben csak Csizmadia Tibor színházában történt meg egy rövid időre, hogy a tehetségek jöttek és nem mentek.
A sajtótájékoztatón elhangzott: „Az arculati terv az Eszterházy Károly Egyetem Média és Design Tanszékének munkája. Zeman Zoltán művésztanár elárulta: Appel Sebastian harmadéves hallgató tervei a csillagmotívumra helyezték a hangsúlyt, egyrészt az Európai Unió jelképére, másrészt az Egri Csillagra, az Egri csillagokra utalva. Hozzátette: Kepes György műveire asszociálva fontos szerepet kapott a fényjelenség grafikai megvalósítása is.” Csupa olyan fontos gondolat, amely gyökértelenül sodródik Egerben, amelyet soha nem töltött meg a város tartalommal, közös élménnyel. Elég csak a Kepes Intézet felemás státuszára, megítélésére, a város utcáin hömpölygő Európa ellenes kormány propagandára, az Egri csillagok suta és korszerűtlen kezelésére gondolni.
A napi rutin ezzel a kulturális pávatánccal szemben az, hogy az iskolákban leépültek a szakkörök, a színjátszó csoportok, a zenekarok stb. Merthogy pénz és idő sincsen ilyen huncutságokra. Igénytelen, a kultúra befogadására képtelen generációk termelődtek ki. A közpénzekből fenntartott kulturális közeg fojtogató. Az önszerveződések a létükért küzdenek. Milliárdokat öntenek betonba, de az Uránia mozi bezárt, közműveit már nincs pénz rendbe tenni. Hiába nyílt meg az ország egyik legfigyelemreméltóbb kiállítása, a Tipózóna(01) a Rossztemplomban, az iskolák nem tolongtak egy rendhagyó rajzóra, egy kis múzeumpedagógia, vagy csak egy órai kiállításnézés erejéig sem. A kultúra kevesek ügye lett. Viszont úgy tűnik, hogy ilyenkor, amikor nemzetközileg is értelmezhető melót kell letenni az asztalra mégis őket találják meg, és ez bizakodásra adhat okot. Igaz, a pályázat eddig csak formailag kapott jófej stylistot, a tartalom még mindig ködös, vagy avíttas, de tényleg nem ez a lényeg. A lényeg az, hogy egy kis friss levegő csodákat tud tenni. Ha sokan, elég sokan látják az EGER 2023 arculatát, akkor talán feltűnik a kontraszt a valóság és az álom között. KAPCSOLJ A KULTÚRÁRA! Tényleg ez lett a szlogen.
AZ ARCULAT ÉS A ZENEI SZIGNÁL
2017 május 9-én bemutattuk Eger pályázatának arculatát és zenei szignálját. Mindkettőnek igazán egri története van...
AZ EGRI PÁLYÁZAT ARCULATA
A sajtótájékoztatón az egri Eszterházy Károly Egyetem képviselői bemutatták a város és az egyetem stratégiai együttműködésének keretében létrejött pályázati logót. A pontokból álló arculat megalkotásakor a fő törekvés a dinamikusság volt, ami abban rejlik, hogy a logo könnyedén képes átalakulni, változni, formálódni. Az arculat elemei a különböző felületeken, különböző technológiák által, más-más módon képesek megjelenni, legyen ez egy képernyő, ledfal, egy épület fala, egy közterületi megjelenítés, vagy éppen egy internetes felület.
Az arculat kékes, képi dizájnjának köszönhetően a logóban azonnal felismerhető, csillagként összegyűlő pontok az égből lefutó jelként mutatják meg nekünk Eger értékeit. Ezek lehetnek vezércsillagok, de modern, pulzáló fények is, melyek terelik gondolatainkat, érzéseinket, arra sarkallnak, hogy magunk is bekapcsolódjunk, keressük meg Egerben azokat a fontos helyeket és programokat, ahol a kultúra, a művészet és a tudomány „bennünk is átkapcsol valamit".
Az Eger "Európa Kulturális Fővárosa 2023" pályázat
hallható és látható arculati elemei egy animációban...
AZ EGRI PÁLYÁZAT ZENEI SZIGNÁLJA
Az egri pályázat zenei szignálja Fehér Zsombor alkotása, aki az egri Kerekes Band frontembere és mint ilyen, a pályázatunk Zenei művészeti csoportjának tagja. A dallam önmagában egy igazi, egri üzenetet hordoz: a szerző az "Eger, édes Hazám" mondatból indult ki. A szavak betűi adják ki az ábécés, illetve szolmizációs zenei hangokat, ebből állt össze ez a magával ragadó dallam.
Kapcsolj a kultúrára - kapcsolódj be te is!