Egy el nem hangzott beszéd, egy meg nem tartott tüntetésen
Téved, mert a szólás, az írás joga még nem egyenlő a sajtó szabadságával. Ha az információ nem jut el, ha torzítva jut el az adótól a vevőig, akkor ott nincs kapcsolat, csak annak imitálása. Ordító zajban némák tátognak süketeknek. Ez nem sajtószabadság. Nem ez a sajtószabadság.
Huszonhét évvel a rendszerváltás és egy évvel a demokratikusnak nehezen nevezhető választások előtt ismét hiánycikk a sajtószabadság, úgy országosan, mint helyben.
1848-ban a 12 pont első követelése így hangzott: Követeljük a sajtó szabadságát, a cenzúra eltörlését! Csak ezután következtek a felelős minisztériumra, a közteherviselésre és az Unióra vonatkozó kívánalmak. Eleink tudták, hogy a leghatásosabb fegyver a zsarnokság ellen a nyilvánosság, a szabad sajtó. Tudják ezt a zsarnokok is.
A helyzet Egerben is lesújtó. Az egri adófizetők által fizetett önkormányzati média a függetlenségnek még a látszatát is kerüli. Vezetőit már nem is nyilvános meghallgatásokon választják, hanem politikus-vállalkozók által uralt céges tárgyalókban. A Városi Televízió, az Egri Magazin, az eger.hu ugyanolyan függésben lévő hatalmi szócsövek, mint a Mészáros Lőrincen keresztül Orbán Viktor fennhatósága alá került Heves Megyei Hírlap, vagy annak online változata, a HEOL. A Rádió Eger, FM7 szintén ennek a csoportnak az érdekkörében apolitikus, vagy éppen az aktuális propagandát sugárzó rádióadók. Az önkormányzati orgánumokban agyonreklámozott egerhirek.hu nyíltan a Fidesz helyi bulvár propaganda portálja.
2017-ben városunknak nincs komoly, független lapja, tv-je, rádiója. Szóbeszédek, suttogó és nyílt propaganda manipulálja a közvéleményt minden oldalról.
2017-ben azért nem szabad a sajtó, amiért 1848-ban sem volt az. Azért, mert ma Magyarországon nincs demokrácia. Téved, aki a demokráciát a rendszeres és titkos választásokkal azonosítja. Az Rákosi korában is megvolt. A valódi választás lehetősége nincs meg, mert a versengő felek nem egyforma esélyekkel indulnak, a versenyben. Az egyiknél pénz, paripa, fegyver, a másiknál, semmi. Aki szembeszáll a rendszerrel, az lejárató kampányra, megsemmisítő média össztűzre számíthat. A választási műsorban a városi tv-ben belefojtják a szót abba az ellenzéki jelöltbe, aki kritizálni akarja a városvezetést.
A nyilvánosság kivégzése megöli a demokráciát.
A sajtószabadság hiánya nem hibája a rendszernek, hanem lényege. Ezért nem elég ma már a sajtó lábbaltiprása ellen tüntetni, vagy fellépni a korrupció ellen, mert ezek csak tünetei az önkénynek. A rendszert kell megváltoztatni.
Ha visszaáll a demokratikus jogállam, akkor értelmetlen lesz követelni a sajtó szabadságát, a cenzúra eltörlését, merthogy az magától értetődő eleme a liberális demokráciának.