Kirándulni Szolnokra?
A RepTár magát repüléstörténeti múzeumnak hívja, de világos, hogy főleg a Varsói Szerződés utolsó napjának légierőlenyomatát mentették ide a szolnoki repülősök, vagyis a pályázatírók. Nincs is ezzel semmi baj, főleg azért, mert a leletmentés jól sikerült, meg azért is, meg a bővülés folyamatos.
Nagy kár, hogy rengeteg gép nem fért el a hajdani vasútállomás területén, így aztán azok maradtak a régi repülőmúzeumban, az új helyen a létezésüket meg sem említik.
A megvalósítás példás, gyerekközpontú, korszerű. Mobilos applikációk, 2D vonalkód, NFC, virtuális valóság sisakok, 4D mozi, szimulátor kiképzőpálya és érthető magyarázatok, tárlók várják az érdeklődőket.
Megnéztük, ajánlani tudjuk a repülés szerelmeseinek, a családoknak és az iskoláknak is. (No, meg az egri múzeumoknak.)
RepTár
A RepTár, a Szolnoki interaktív Repülőmúzeum a hazai hadászati repülés és történelem szerelmeseinek egyik zarándokhelye lesz 2016 szeptemberétől, amely olyan különleges gyűjteménnyel rendelkezik, amely nemcsak Magyarországon, hanem Közép-Kelet Európában is egyedülálló.
A 60 ezer négyzetméteres komplexumban, ahol nemcsak a Hadtörténeti Intézet és Múzeum rendkívül értékes gyűjteményét - repülőgépeit és légvédelmi eszközeit - lesz érdemes megnézni, hanem a modern, interaktív múzeumpedagógiai eszközökkel még érdekesebb lesz az ismeretszerzés.
A 4D moziban és szimulátorok segítségével kipróbálható, hogy milyen érzés katonai repülőkkel és helikopterekkel szárnyalni a levegőben. A fizikai képességeket próbára tevő és adrenalin szintet növelő military kalandpálya mellett persze a legkisebbek is átélhetik a repülés örömét a tematikus játszótéren.
A fejlesztés egyik célja az volt, hogy a több kisebb hazai katonai repüléstörténeti kiállítás anyaga egyetlen, kifejezetten erre a célra kialakított helyen legyen látogatható. Így a látogatók jól strukturált, a modern elvárásoknak megfelelő terekben gyűjthetnek ismereteket és élményeket, és a történeti jelentőségű gépek állagának megóvása is könnyebb. Továbbá a nyugati országokból érkező turistáknak is újdonságot kínál majd, hiszen sok olyan gép és fegyver szerepel a kiállítás anyagában, amelyet ők történelmi okoknál fogva otthon nem találnak meg.
A látogató az újonnan felépített hatalmas Hangárban alaposan körbejárhatja a kiállított gépeket, sőt, egyesekbe be is ülhet! A helyben bérelhető tableteken és az okostelefonra letölthető alkalmazáson keresztül áttanulmányozhatja a repülőgépek történetét és technikai adatait, és ha egy kis emléket is magával vinne, lehetősége lesz dögcédulát készíttetnie magának.
Az Indóházban a hazai katonai repülés történetét feldolgozó kiállítás várja a látogatókat, akik megismerkedhetnek a korabeli egyenruhákkal, rangjelzésekkel, a fegyverekkel és azokkal a fontos eseményekkel, amelyek meghatározták a magyar légierő történetét akár nagyméretű, érintőképernyős digitális asztalokon is.
Az Indóház földszintjén étterem és kávézó fogadja az elpilledt látogatókat, akik a frissítők és szendvicsek mellett akár egy családi ebédet is elfogyaszthatnak itt, továbbá RepTáras szuvenírekkel várja a vendégeket az Ajándékbolt.