Megelőző párbeszéd a méhnyakrákról
– Az esemény ezúttal is az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét jegyében, ahhoz kapcsolódóan kerül megrendezésre, amely immár a tizedik a sorban. Egerben is szeretnénk ezzel hagyományt teremteni, hiszen majdnem egy évvel ezelőtt tartottuk meg városunkban az első ilyen előadást – magyarázza kérésünkre Pásztor Édua. – Idén az egyik újdonság az lesz, hogy eljön hozzánk Tóth Icó, a Mályvavirág Alapítvány elnöke. Ő maga is érintett volt a betegségben, szóval a tapasztalatait megoszthatja a nagyközönséggel, hitelesen válaszolhat a felmerülő kérdésekre. Emellett az általa képviselt szervezet működését is bemutatja.
A tavalyi résztvevők emlékezhetnek rá: dr. Rozs László nőgyógyász és Tóth Tímea védőnő szakszerűen vázolták fel a méhnyakrákot túlnyomórészt okozó HPV-vírus mibenlétét és a betegség legfontosabb ismérveit. – A két szakember idén is megtisztel minket jelenlétével. Amellett, hogy újra elmondják a méhnyakrákkal kapcsolatos tudnivalókat, a legújabb kutatási fejleményekről is beszámolnak – fejti ki Édua. Ezenkívül egyéb problémák is szóba kerülnek majd. Itt említendő például a HPV-oltás kampánya. – A hetedikes lányok ugyanis októberben megkapták az oltás első részét, áprilisban beadják nekik a másodikat, de kérdés, hogy mindez folytatódni fog-e a jövőben. Sokakban kételyeket ébreszt maga a védőoltás is, sok mindent lehet erről hallani, ilyen és ehhez hasonló kérdéseket is várnak a közönség soraiból – magyarázza.
– Az is újdonság lesz az idei előadáson, hogy részt vesz rajta egy természetgyógyász hölgy, aki a ThetaHealing nevű technikával fogja megismertetni a nagyérdeműt – folytatja Édua. – A fiatalokat ezúttal is kreatív kuckóval várjuk, vagyis lesz gyöngyfűzés, és kézműves foglalkozással is készültünk számukra – mondja. A fiatalok nagyobb számú részvételére egyébként is számítanak. Fontos népszerűsíteni körükben, hogy a rendszeres szűrés és az oltás együtt adja a védelmet, és tudatosítani bennük a megelőzés módjait.
Édua távlati célként említi, hogy létrehoznának egy Mályvavirág Pontot a városban. Ez szintén nem példa nélküli hazánkban: eddig már 3-4 ilyen létesült az ország különböző pontjain. Az egészségügyi pont megnyitása az érintetteket segítené, hogy megbetegedés esetén tudjanak hová fordulni, valamint számos további funkciót is ellátna. Az ott tevékenykedők orvosokat, szakembereket ajánlanának, és a betegség utáni rehabilitációban is közreműködnének. – Fontos lenne, hogy a rehabilitáció mentálhigiénés, pszichológus szakemberek bevonásával történjen, az utókezelésben természetgyógyász és gyógytornász is részt vegyen – hangsúlyozza.
Magyarországon a méhnyakrákkal összefüggésben mintegy 1500 esetet jegyeznek évente. Hazánkban ebből átlagosan évi 500 halálesetet regisztrálnak, ami európai viszonylatban is hatalmas szám. A betegséget nem csupán a HPV okozza, az oltás mellett ezért fontos a szűrés is. Egy új műtéti eljárással a méhnyakrák nagy hatásfokkal gyógyítható, és a gyógyult betegek teljes életet élhetnek általa.
A HPV-vírus, a visszafertőződés veszélye
Kevesen tudják, hogy a humán papillomavírus (HPV) valójában nem egy kórokozó, hanem egy több tucatnyi vírust magába foglaló víruscsalád. A szexuális aktivitással arányosan nő a HPV-fertőzöttség kockázata is: fokozza a veszélyeztetettséget a gyakori partnerváltás, valamint az, ha az érintett nő férfipartnerének sok egyéb kapcsolata volt/van. E tény természetesen növeli a visszafertőződés veszélyét. A vírusfertőzés nem önmagában okoz rákot: a fertőzöttség révén a megtámadott szerven nagyobb az esélye annak, hogy kóros sejtburjánzás következik be. A méhnyakrákkal diagnosztizált nők többségében jelen van a HPV-vírus.
Nagy Tibor Balázs