4+1 tévhit a karácsonyfáról
2014.12.17.00:00
Cserepes- vágott- vagy műfenyő? Melyik a legjobb választás, környezetünk megóvása érdekében? Milyen károkat okozhatunk karácsonyfa állítási szokásainkkal? Honnan érkeznek a hatalmas fenyők a városok főtereire, és milyen típusú fát érdemes otthonra választani? Ebből a cikkből kiderül!
1. Sokan gondolják, hogy a fenyőfák kivágásával károsítjuk a természetet. Ezzel szemben a valóság az, hogy a karácsonyfának szánt fenyőfákat szinte kizárólag erre a célra létesített ültetvényeken termesztik mezőgazdasági módszerekkel. A fenyőfák kivágásával ezért nem csökkentjük az erdők területét.
2. Gyakori tévhit, hogy a műfenyő környezetbarát, mert sokévi használatával sok kisfenyő életét mentjük meg. Valójában egy-két év alatt elkallódik, vagy a tárolás során tönkremegy. Ráadásul a műfenyő előállítása során rengeteg energiát használunk fel, és veszélyes anyagok is keletkeznek. Amikor kidobjuk, a lebomlani nem képes PVC alapanyag csak szelektív gyűjtéssel hasznosítható újra, amihez újra sok energia kell.
3. A cserepes fenyő ideális megoldásnak tűnik, mert természetes, kényelmes és alig terheli a környezetet. Ez azonban csak akkor igaz, ha a karácsony végeztével nem ültetjük ki az erdőbe. A természetes erdőkbe - szakértő erdész segítsége nélkül - kiültetett fenyőfa majdnem biztos, hogy elpusztul, de ha túl is éli, az ottani életközösséget nem gazdagítja, hanem betolakodó fajként inkább károsítja.
4. Ha karácsonyfa, akkor lucfenyő! Magyarországon a leggyakrabban lucfenyőt díszítenek fel karácsonyfának, de korántsem igaz, hogy ez lenne az egyetlen lehetőség. Akik az átlagosnál több pénzt szánnak a karácsonyfára, választhatják a kissé szúrós, de különleges színű ezüstfenyőt, vagy a citrus illatot árasztó, és a leveleit kevésbé hullató nordmann fenyőt. Az ország egyes részein a hagyományos karácsonyfa a feketefenyő, vagy az erdeifenyő.
+1. Az európai nagyvárosok rendre hatalmas karácsonyfát állítanak. Károsítják ezzel a környezetet? Aligha. A legtöbbször ugyanis gondosan ügyelnek arra, hogy ezek a nagyméretű fenyőfák fenntartható erdőgazdálkodásból származzanak. Budapest számára például a szigorú szabályok szerint gazdálkodó Pilisi Parkerdő Zrt. hozta a fát (2014-ben), Brüsszel pedig hagyományosan a fenntartható erdőgazdálkodás jelzésére szolgáló PEFC tanúsítvánnyal rendelkező fenyőfát állít. A Dobó téren díszelgő karácsonyfát ezúttal Egerszalókról, egy családi ház udvaráról hozták.
forrás: fataj.hu