Már a műszaki átadás-átvétel zajlik a rekultivált lerakóknál!
2014.12.17.00:00
„A települési szilárdhulladék-lerakók rekultivációja a Heves Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás területén” című projekt az Új Széchenyi Terv keretében több mint 5 milliárd forintból, 100%-os támogatás mellett valósulhatott meg.38 használaton kívüli hulladéklerakót számoltak fel, illetve bezárt lerakót rekultiváltak. Sikeres próbaüzem után jelenleg már a műszaki átadás-átvételek zajlanak.
2014 első felében a kivitelezési munkák mind a 38 hulladéklerakó esetében befejeződtek, november elején pedig sikeresen lezárult a próbaüzem, jelenleg a műszaki átadás-átvétel zajlik. A kivitelezés időbeni csúszás nélkül, megfelelő üzemben haladt, a rekultivációs munkák elkészültével megszűnt a hulladéklerakók miatti környezetterhelés. A rekultiváció jelentősen megváltoztatja majd a lerakók korábbi környezetét: megszűnik a környezeti kockázat és a felszín alatti és feletti vizek szennyeződésének veszélye, javul a levegő minősége, gazdagodik a természeti környezet, javul az érintett települések tájképe is.
A projektben rekultivált lerakók száma összesen 38, ebből helyben történő rekultiváció valósult meg 35 lerakóban. A 35 lerakó közül 25-ben együtemű rekultivációt hajtottak végre. Együtemű rekultiváció esetében a szakhatóság (Környezetvédelmi felügyelőség) által kiadott határozat szerinti végleges záróréteg-rendszerrel fedik le a hulladéktestet, a lefedést követően a kialakított végformát füvesítik. Ezután már csak utógondozásra van szükség, mely az átadást követően a hatósági engedélyben megjelölt önkormányzat/társulás feladata.
Kétütemű rekultiváció 10 lerakónál történt a 35-ből. A kétütemű rekultiváció esetén – ebben a projektben – az első rétegrend (átmeneti lezárás) kialakítása történik meg. Ennek feladata, hogy a bomlási folyamatok a hulladéklerakóban végbemenjenek. Ez a bomlási folyamat gázképződéssel jár, és a keletkező gázban jelen lévő metánt a szakhatósági előírások szerinti módon szükséges kezelni. A bomlási folyamatok miatt nem alakítható ki azonnal a végleges záró rendszer, az csak az átmeneti záró rendszer megépülése után építhető meg, miután a gázképződés befejeződött. Ezt az időintervallumot a környezetvédelmi határozat írja elő. Az átmeneti záró rendszer megépítése után is szükséges az utógondozás, mely az átadás után önkormányzat/társulás feladata.
Felszámolással történő rekultivációt 3 lerakóban hajtottak végre. A felszámolással érintett hulladéklerakók komoly szennyező hatással vannak valamilyen környezeti elemre, ezért ezeknél a hulladéklerakóknál a helyben történő rekultiváció nem valósítható meg. Ezen lerakók esetében a teljes lerakott hulladékmennyiséget felszedik a hulladék alatt lévő szennyezett talajjal együtt. A felszedett hulladékot és talajt engedéllyel üzemelő hulladéklerakóba szállítják. A visszamaradó területet rendezik, tájba illesztik, majd füvesítik.
A projektben érintett megyék:
Heves Megye
Borsod-Abaúj-Zemplén Megye
Nógrád Megye
Jász-Nagykun-Szolnok Megye
Kérjük óvja a környezetét, hulladékot csak a kijelölt helyre rakjon le!