Közfelháborodás Napja MINDENHOL!
2014.11.17.00:00
A fővárosban még mindig tartó Közfelháborodás Napját lassan több helyen tartották meg, mint a karácsonyt. Az ok közismert, a következmények egyelőre nem. Határon innen és túl, akár élő közvetítésen keresztül is.
Salgótarjánban mintegy háromszázan tüntettek az internetadó, az állami korrupció, a túladóztatás és a jelenlegi külpolitika ellen a város főterén. Sorra fütyülték ki a felsorolt különadókat. A tömegben mindössze két tábla látszott "Salgótarján sem kér a korrupt maffiakormányból!" és "Ne csalj, ne lopj, ne hazudj, mert a kormány nem tűri a konkurenciát!" feliratokkal.
A Tiszta Eger elnevezésű korrupcióellenes csoport felhívására mintegy háromszázan gyűltek össze a Dobó téren. Az egyik szervező, Csarnó Ákos úgy fogalmazott, az "intézményesített állami korrupció" nélkül sokkal jobb helyzetben lennek az emberek. A beszédek után a tüntetők átvonultak a NAV egri székháza elé, ahol a szervezők összegyűjtötték a NAV-nak szánt, söralátétekre írt üzeneteket, hogy azokat eljuttassák az adóhatóságnak.
Több mint háromszázan tüntettek Szombathelyen a városháza előtt demokráciát, korrupciómentes közéletet, sajtószabadságot és jobb megélhetést követelve. A szervezők többször is hangsúlyozták a rendezvény civil jellegét; a résztvevők egyaránt kifütyülték, amikor az elmúlt évtizedek kormánypárti és ellenzéki politikusainak nevét említették a szónokok.
A változás Veszprémben kezdődik el - jelentette ki a veszprémi Szabadság téren a kormány politikája és a korrupció ellen összegyűlt mintegy ötszáz tüntető előtt Kész Zoltán. A Polgári Platform civil szervezet vezetője azt mondta: állítsanak fel egy független ügyészséget, amely kivizsgálja a korrupciós ügyeket, legyen vége a kettős beszéd és kettős mérce politikájának, szüntessék meg az iskolák központosítását és hozzák nyilvánosságra a paksi szerződést.
Pécsen mintegy ezren, Komlón kétszázan demonstráltak demokráciát, jogállamot, szabad sajtót, a korrupció felszámolását, valamint Orbán Viktor és kormánya távozását követelve. A baranyai megyeszékhely főterén felszólalók nagy eredménynek nevezték, hogy az elmúlt hetek tiltakozásai révén sikerült elérni az internetadó tervének elvetését, ugyanakkor úgy látják: a kormány az információszabadság és más jogok folyamatos korlátozására törekszik.
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) pécsi ügyvivője a gimnáziumi férőhelyek számának csökkentése ellen érvelt, Böszörményi István szobrászművész korrupciógyanúsnak nevezte a Pécsen a napokban felavatott Weöres-szobor állításának körülményeit, Nagy Bandó András humorista, író pedig azt mondta: olyan országot szeretne, ahol mindenki értékes és jól érzi magát. Berlinben, a magyar nagykövetség épülete előtt tartott demonstráción az egyik szervező, Venesz Roland szerint százan vettek részt. Többen táblákat tartottak a magasba, amelyeken a többi közt a "Sajtószabadságot!" és a "Le Orbánisztánnal!" felirat volt olvasható német nyelven. A tüntetők azért gyűltek össze, hogy kifejezzék szolidaritásukat a Magyarországon demonstráló "ezrekkel, tízezrekkel", akikben "a felháborodás elérte azt a szintet, hogy úgy érezték, az utcára kell menniük elmondani a véleményüket" - emelte ki Venesz Roland a demonstráción elmondott beszédében. Hozzátette: "másik célunk, hogy a minket befogadó Németországnak segítsünk reális képet kapni az Orbán-rezsimről".
Brüsszelben mintegy ötvenen vettek részt a "Stop ORBAN" címmel meghirdetett eseményen; az egyik közösségi oldalon körülbelül hatvanan jelezték előre részvételi szándékukat. A XIX. századi belga miniszterelnökről, a belga Liberális Párt alapítójáról, Walthere Frere-Orbanról elnevezett térre meghirdetett tiltakozás szervezője, Ható Eszter Nóra arról beszélt, hogy Magyarországnak is egy hozzá hasonló liberális szellemiségű, az oktatást az egyháztól elválasztó "Orbánra" volna szüksége.
Tüntetést tartottak Londonban is a magyar kormány politikája, a korrupció és az internetadó ellen. A Facebook közösségi portálon szervezett megmozdulás a brit főváros központjában lévő Trafalgar téren, a Nemzeti Galéria épülete előtt volt.
A rendezvényen felolvasott tiltakozó nyilatkozat szerint a demonstrálók nemet mondanak a túladóztatásra, az internetadóra, az "esztelen stadionépítésekre" és a jelenlegi magyar külpolitikára, igent mondanak ugyanakkor Európára, az átláthatóságra, a felelős kormányzásra és az oktatásra.
A tüntetők által magasba tartotttranszparenseken a "Mi nem bűnözőknek adózunk", "Tolmácsot kér? Magyarország fordít!" feliratok voltak olvashatók.
forrás:MTI