Megérkeztek megyénkbe a térítésmentes influenza elleni oltóanyagok
2014.11.04.00:00
A Heves Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve szerint az influenza ellen a legjobb védekezés a védőoltás. Javasolt az oltás mielőbbi beadatása, hogy a védettség minél előbb kialakulhasson, mert ehhez az emberi szervezetnek 10-14 napra van szüksége.
A figyelőszolgálatban résztvevő orvosok jelentéseinek alapján végzett becslés szerint 2014. október 27. és november 2. között megyénkben kb. 45 fő fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. Megbetegedéseket csak a Hatvani Járási Népegészségügyi Intézetnek jelentettek.
A betegek 100%-a 14 éven felüli volt: 55,6%-a 35-59 éves, 33,3%-a 25-34 éves, 11,1%-a a 15-24 évesek korosztályába tartozott. Nem jelentettek megbetegedést a 0-14 évesek, valamint a 60 éven felüliek korosztályából. Influenzaszerű megbetegedések halmozódásáról a 44. héten nem érkezett jelentés. A 100.000 lakosra jutó orvoshoz forduló betegek száma (14 fő) alapján jelenleg nincs influenza aktivitás.
A 2014/2015. évi influenza szezonban Heves megye területén a térítésmentes influenza elleni oltóanyagok mennyisége a következő:
- FLUVAL AB: 42.000 adag
- VAXIGRIP JUNIOR - 3 éven aluliak részére készült influenza elleni oltóanyag: 150 adag.
A térítésmentes influenza elleni oltóanyag megérkezett megyénkbe. Az oltóanyag folyamatosan kerül/került kiadásra a háziorvosi praxisokba, kollégáink mindent megtesznek, hogy minden háziorvosnál minél előbb elérhető legyen a rizikó csoportok részére a térítésmentes vakcina.
Kik kaphatják meg az ingyenes vakcinát?
A) Az influenzavírus által okozott megbetegedések súlyosságának, valamint a halálozások számának csökkentése érdekében a fokozottan veszélyeztetettek kockázati csoportjait javasolt oltani az alábbiak szerint a 6 hónaposnál idősebb, súlyos betegség kockázatának kitett
- krónikus légzőszervi betegségben szenvedők, asztmás betegek;
- súlyos elhízás vagy neuromusculáris betegség miatt korlátozott légzési funkciójú betegek;
- szív-, érrendszeri betegségben szenvedők (kivéve a kezelt magasvérnyomás betegséget);
- veleszületett vagy betegség/kezelés révén szerzett immunhiányos állapotban szenvedő betegek (beleértve a HIV-pozitív személyeket, daganatos betegségben szenvedőket is);
- krónikus máj- és vesebetegek;
- anyagcsere-betegségben szenvedők, pl. diabetes;
- várandós nők;
- azok a nők, akik a gyermekvállalást az influenza szezonális időszakára tervezik;
- ápolást, gondozást nyújtó rehabilitációs, valamint átmeneti elhelyezést nyújtó intézményekben, lakóotthonokban, vagy egészségügyi intézményekben huzamosabb ideig ápolt személyek;
- tartós szalicilát-kezelésben részesülő gyermekek és serdülők (a Reye-szindróma veszélye miatt);
- 60 éven felüliek, egészségi állapotuktól függetlenül.
B) A fenti kockázati csoportokat a fertőzés átvitele révén veszélyeztető személyek:
- egészségügyi dolgozók, különös tekintettel a transzplantációs, az onkológiai, a hematológiai, a dializáló, szülészeti-nőgyógyászati, a felnőttek és a gyermekek számára intenzív ellátást nyújtó, valamint a krónikus belgyógyászati osztályokon a betegekkel közvetlen kapcsolatba kerülő személyekre, továbbá a terhes nők és
- az újszülöttek, csecsemők gondozását végző egészségügyi dolgozók (beleértve a védőnőket is),
- szociális intézmények dolgozói.
C) Az állati és emberi influenzavírusok keveredésének megelőzése és a géncsere lehetőségének csökkentése érdekében fel kell ajánlani a dolgozók számára a térítésmentes védőoltást azokon az állattartó telepeken, ahol sertés baromfi és ló tartásával, valamint ezen állatok szállításával foglalkoznak. A védőoltásban részesíthetők a baromfi-feldolgozókban, a vágóhidakon dolgozók, valamint mindazok, akik az állati eredetű influenzavírussal fertőzött vagy arra gyanús állatok megsemmisítésével foglalkozhatnak – gyepmesteri szolgálatok.
Az influenzaoltásokat a foglalkozás-egészségügyi szolgálatokon keresztül évente javasolt megszervezni.
Heves Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve