Közlekedj okosan!
A Heves Megyei Balesetmegelőzési Bizottság ajánlása a gépjárművezetőknek.
A gyakorta – és esetenként hirtelen – változó út- és látási viszonyok, a csúszós felület, a köd, jegesedés komolyabb zavarokat okoz a közlekedésben, főleg akkor, ha a közlekedők részéről ez a jelenség gyakorlatlansággal, fegyelmezetlenséggel párosul. Az átállással, alkalmazkodással kapcsolatos problémákat jól láttatják az ilyenkor bekövetkező súlyos balesetek.
A már említett őszi-téli átállás során egyik fontos feladat a gépjárművek felkészítése
- A futóművek fokozott igénybevétel előtt állnak. Szakműhelyben kell ellenőriztetni a beállítást, a lengéscsillapítók és a fékberendezés állapotát.
- Csak jól feltöltött, megfelelő savszintű akkumulátor képes a megnövekedett igényeknek megfelelni. Ne feledjük, hidegebb időben hosszabb az indítás, az állandó világítás használat még fokozottabban igénybe veszi az akkumulátort.
- A nyáron megfelelő gumiabroncsok az őszi-téli körülmények között már nem biztos, hogy megfelelnek a biztonságos közlekedés követelményeinek. Ősszel és télen csak olyan gumiabroncsot használjunk, amelynek a mintázatmélysége legalább 4 mm.
- Téli mintázatú gumikkal célszerű a jármű mind a négy kerekét felszerelni. Ha csupán kettő van belőlük, a hajtott kerekekre kell szerelni.
- Az ablakmosó berendezés tartályát fagyálló folyadékkal töltsük fel. A jegesedés üzemképtelenné teszi az ablakok menet közbeni tisztítását. A szélvédőre rakódó szennyeződés eltávolítása elsőrendű közlekedésbiztonsági követelmény.
- A járművek lámpái közül a fényszórók, a féklámpák, a ködlámpák üzemképessége és tisztasága nagyon fontos a forgalomban való részvétel esetén.
A járművek felkészítése mellett nagyon fontos, hogy a vezető is készüljön fel, változtasson a nyári időszakra jellemző közlekedési habitusán, technikáján:
- Kedvezőtlen időjárási viszonyok között mind az irányjelzővel, mind pedig a féklámpával hamarabb kezdjük meg és hosszabb időn át jelezzük szándékunkat.
- Csúszós, havas, jeges utakon nem könnyű közlekedni, alapkövetelmény a finom jármű- és kormánymozgás, a gáz- és fékpedálok óvatosabb kezelése.
- Az évszak egyik kellemetlen, ám elkerülhetetlen velejárója a köd. Ha már beérkeztünk a ködös szakaszba, ne fékezzünk hirtelen, figyeljük a mögöttünk jövőket és – ha van – kapcsoljuk be elől, hátul a ködlámpát. Sűrű ködben célszerű konvojban haladni, természetesen kellő követési távolságban.
- Az őszi és téli látási viszonyok távolság becslésünket jelentősen befolyásolják. A pára, a köd, a még épphogy derengő napsütés erősen rontja a távolságbecslő képességet, a tárgyakat a valóságosnál távolabbinak látjuk. Ez elsősorban előzéskor vezethet veszélyes tévedéshez.
- Fontos annak belátása is, hogy az őszi-téli vezetés a szervezet nagyobb igénybevételét, gyorsabb elfáradását is eredményezi. Hosszabb utakon célszerű pihenő szüneteket is beiktatni.
- Megszívlelendő tanács, hogy a magánautós, ha csak nem feltétlenül szükséges, ne induljon útnak, ha a téli körülmények nem engedik meg a kényelmes közlekedést. Informálódjunk az útviszonyokról.
- A téli autózáshoz a megfelelő közérzet is szükséges. A vezetőnek a kocsiban nem szabad fáznia, mert a fázás csökkenti az észlelés gyorsaságát, lassítja a reflexeket.
Az őszi-téli időszakban is minden közlekedőtől fokozott figyelmet és önmérsékletet kérünk.
írta: Heves Megyei Rendőr-főkapitányság