Nemzetközi nyári egyetem az EKF-en
2014.07.31.00:00
Augusztus 3-9. között kerül sor az első lisztharmatfertőzésekkel foglalkozó nemzetközi nyári egyetem megrendezésére Egerben, az Eszterházy Károly Főiskola és az MTA Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének közös szervezésében. A 25 résztvevő egyetemi hallgató és fiatal kutató több mint fele külföldről, összesen kilenc országból érkezik ide.
A lisztharmatgombák több mint tízezer vadon élő és termesztett növényfajt megbetegítő, jelentős növénykórokozók. Az egri és a tokaji borvidéken valószínűleg senki számára nem ismeretlen például a szőlőlisztharmat nevű növénybetegség, amely egyike e mikroszkopikus méretű gombák által okozott számos növényvédelmi problémának. A növények felületén fehéres, lisztszerű bevonatot okozó, a megfertőzött részeket károsító, kellő növényvédelmi beavatkozások hiányában jelentős termésveszteséget előidéző kórokozókról ugyanakkor még mindig nem tudunk eleget: életmódjuk, fertőzőképességük és számos más, az ellenük történő védekezés szempontjából fontos tulajdonságuk jelenleg is a terület nemzetközi kutatásainak egyik legfőbb témája.
Magyarországon a lisztharmatkutatás nemzetközi szinten elismert, komoly hagyományokra épül, ezért is hívtunk életre az Eszterházy Károly Főiskola és az MTA Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének közös szervezésében, a TÁMOP-4.1.1.C-12/1/KONV-2012-0014 azonosítószámú pályázat támogatásával egy olyan nemzetközi nyári egyetemet, amely a lisztharmatgombákkal kapcsolatos ismeretanyagot közvetíti hazai és külföldi egyetemi hallgatók és fiatal kutatók számára.
Ilyen jellegű nyári iskola vagy egyéb hasonló kezdeményezés mindeddig – tudomásunk szerint – nemzetközi szinten nem volt, ezért talán nem meglepő, hogy röviddel a felhívást követően már kiválaszthattuk azt a 25 résztvevőt, aki meghívást kapott az egyhetes nyári egyetemre. A 11 magyar hallgató és fiatal kutató mellett a külföldiek összesen kilenc országot képviselnek, Angliától Spanyolországon át az Egyesült Államokig.
Az MTA intézetéből érkező oktatók mellett két, saját költségen ideutazó japán kutató és két angol, valamint egy német kutató is részt vesz az előadások, szemináriumok és a laboratóriumi gyakorlatok megtartásában. A nagyon komoly nemzetközi érdeklődés alapján azt reméljük, hogy az idei nyári egyetemmel hagyományt teremtünk, és a következő években az Eszterházy Károly Főiskola rendszeresen otthont adhat hasonló témájú tudományos rendezvényeknek.