Szent Donát és a csodák!
Az egri borvidéki szőlőtermesztés, hozzávetőleg ezer éves múltra tekint vissza, és továbbra is meghatározza a jelenleg itt élő közösség mindennapjait. Mint az köztudott, a szőlő rendkívül sok gondoskodást igényel, néhány esetben az emberi képességek határait is felülírva, dacolva az időjárás kiszámíthatatlan körülményeivel. A hagyományok szerint Szent Donát a szőlőskertek és szőlősgazdák védőszentje távol tartja a pusztító jégesőt, a viharos szelet és a villámcsapásokat a termésektől és a segítségével lesz bő a szőlőtermés!
Egerben, a ciglédi szőlőkben Erdődy Gábor püspök emeltette Szent Donát szobrát 1716-ban. A környékbeli lakosok, július második vasárnapján keresik fel, hogy imádkozzanak a szőlővédőszent kegyeiért, és felidézzék a régi körmeneti hagyományokat. Donát névnapja a régi naptárban, augusztus 7-ére esik.
Szent Donát püspök
A közép itáliai Arezzo püspökeként 362-ben szenvedett mártírságot. Megmagyarázhatatlan körülmények között - a legenda szerint - éppen misézett, amikor a pogányok megzavarták a szertartást és kiverték a kezéből a borral színültig teli üvegkelyhet. A kehely eltört, de Donát imájára újra összeforrt. Tiszteletének szülőhelye a barokk kori Németország. 1652-ben pedig amikor ereklyéit Rómából Münstereifel városába vitték, a kísérő papot villámcsapás érte, de csodás körülmények között semmi baja nem történt.