Van kiút a függőségből
Egerben hozzávetőleg a drogfüggőknek csak alig tíz százaléka kerül valamelyik egészségügyi intézményhez, ez a tavalyi évben összesen 63 embert jelentett, 2014 első felében pedig már 45-öt. Vannak olyan szenvedélybetegek, akik hozzátartozóik és közvetlen környezetük unszolására kényszerülnek segítségkérésre, mások a kábítószerek negatív hatásmechanizmusát tapasztalva önszántukból döntenek a terápia mellett. Mégis, az egészségügyi ellátásban résztvevők legnagyobb része, valamilyen hatósági eljárás kapcsán, a büntetés helyett választja az „Elterelést”, vagyis a szakemberekkel való elbeszélgetést.
„Függőséget gyakorlatilag minden kábítószer tud okozni, valamelyik hosszabb, valamelyik rövidebb idő alatt.”- mondja Dr. Szigethy Anna pszichiáter. A 2014-es évben a „fűfélék” jelentenek különösen nagy veszélyt a fiatalokra, jelenleg a legjobban elterjedt élvezeti szer az alkohol után, a rendkívül kártékony Herbál. A kender gyantájából készült fűszármazék, viszonylag gyorsan hat a vegetatív idegrendszerre, hallucinációkhoz, a mentális képességek gyors romlásához, szorongáshoz, agresszivitáshoz, valamint motivációvesztéshez is vezethet. Az úgynevezett gyorsító drogok, mint a speed és ecstasy használata hullámzó. „A heroin szerencsére már annyira nem gyakori, új heroinosunk nincs is”- mondja a főorvos. A heroin egyébként, nagyon rövid idő alatt okoz intenzív függőséget, és csak kiegészítő kezeléssekkel lehet leszokni róla. Emellett, az utóbbi évek közvélemény kutatásaiból az is kiderült, hogy Eger altató- és nyugtató fertőzöttsége magasabb, mint az országos átlagé.
„Volt már olyan páciensünk, aki általános iskola 6-7. osztályos tanulóként, nyúlt élvezeti cikkekhez. Sőt egész extrémen 8-9 évesek is használták már. Bár, ilyen korban még nem nagyon jönnek hozzánk, ugyanis ilyenkor még nem merik bevallani szerhasználatukat, és a szülők sem veszik észre.”- meséli Dr. Szigethy Anna. A függőség leggyakoribb kiváltó okai: a túlzott megfelelési vágy (a kortárs csoporthatás), valamilyen lelki trauma, unaloműzés.
Sajnos, a kábítószer-fogyasztás mindennapjaink egyik kulcsfontosságú kérdésévé vált, bárkit érinthet. A szerektől és adagoktól függően, több hónapig, akár több évig is eltarthat, mire egy páciens végleg el tudja hagyni a számára vágyott drogokat. A függőség sikeres leküzdéséhez, rengeteg kitartásra, támogató- és szerető családi légkörre, sportra, tudatosabb életvitelre van szükség. Ezen felül, a szenvedélybetegeknek mindig érezniük kell, hogy nincsenek egyedül, egy-egy elmélyült beszélgetés is nagyon sokat segíthet. Ne féljünk felvállalni a problémáinkat, és szakemberektől segítséget kérni, hiszen minden egyes pillanat számít!