Ritkaságok között a lokálpatriótákkal
2014.05.29.00:00
Az Egri Lokálpatrióta Egylet ismét, immár hetedik alakalommal is elindította az egri séták egrieknek elnevezésű programsorozatát. Aki egy kiadós sétára vágyik, hogy jobban megismerje a várost, az semmiképp ne csatlakozzon a eseményhezhez, hiszen nevével ellentétben az "egri séták egrieknek" a legkevésbé sem a mászkálásról szólnak.
A kezdeményezés valódi célja a kulturális programok, múzeumlátogatások szervezése, különleges előadások kíséretében. Ezek speciálisan ezekre az alkalmakra készülve lettek összeállítva, soha nem a szokványos, alap tárlatvezetésben részesülnek a látogatók.
Legutóbb május 27-én rendeztek látogatást a Főegyházmegyei Könyvtár barokk termébe. Nevezhetnénk sétának is, de ezt továbbra is megtévesztően hat, mivel a Líceum főkapujánál lévő találkozóponttól mindössze egy emeletet kellett felsétálni az épületben.
Nem ez volt az első alkalom, hogy erre a helyszínre szervezték a programot, Balogh Ferenc előadásában mégis megpróbált olyan érdekességekkel előállni, amiket ezelőtt még nem ismerhetett a közönség. A könyvkülönlegességek bemutatásán túl, a könyvtár alapításáról, gróf Eszterházy Károlyról, Pyrker érsekről és Bartakovics érsekről szóló anekdotákkal is színesítette előadását.
Megtudhattuk, hogy a könyvtár legkisebb darabja egy alig három és fél milliméteres imakönyv, a legnagyobb példány pedig egy hetvenszer ötven centis világatlasz. Kiderült továbbá, hogy az 1793-ban nyílt könyvtár azóta megtízszerezte katalógusát, a kezdeti 16 ezer kötet körüli példányszám mára elérte a 165 ezret.
A program különlegessége, hogy az előadás után ezeket a könyveket, amik egyébként nem lennének elérhetőek a nagyközönség számára, testközelből is megszemlélhette a publikum. Hozzájuk lehetett érni, fel lehetett lapozni őket, de természetesen kesztyűs kézzel kellett bánni velük.
A programsorozat egész nyáron folytatódik majd, a keddi napokon 17:30-tól. Az elkövetkező séták során többek között a Kepes Intézetbe, a Pozsonyi utcai szakközépiskolába és a felújított Gárdonyi emlékházba is ellátogathatnak az érdeklődők.
További információk az Egri Lokálpatrióta Egyletről, és a Főegyhézmegyei Könyvtárról.