Főiskolák ma, vagy üres városok holnap!
Sajtótájékoztató az LMP költségvetési módosító indítványáról
Az LMP öt nagy területtel kapcsolatban adott be módosító javaslatokat a jövő évi költségvetéshez annak érdekében, hogy a legsúlyosabb problémákat orvosolja, hogy a lehető leghatékonyabban, hosszú távú szempontokat figyelembe véve és helyi érdekeket és értékeket védve változzon meg a kormány terve. Elvennének a kormánytól minden olyan forintot, amit egyéni rögeszmékre, a barátok zsebeinek kitömésére és a választók agyzsibbasztására kívánnak fordítani, vagyis kiszűrnének a költségvetésből mindent, amivel kapcsolatban jogosan háborodunk fel, hogy 'erre bezzeg van pénz'. Áthelyeznének minden olyan forintot, amelynek jobb helye is lehetne annál, amit a kormányt szánt neki. És ilyen forintból nagyon sok van.
Ahhoz, hogy a felsőoktatás betölthesse feladatát, három dologra van szükség: minél több hallgatóra, fenntartható és minőségi intézményekre, megbecsült és megfizetett oktatókra.
Azért tartotta sajtótájékoztatóját a párt a főiskolánál, mert itt és más városokban Magyarországon mindhárommal probléma van, a megoldás pedig költségvetési módosítást igényel.
Az LMP szerint több hallgatóra van szükség a felsőoktatásban: legyen minden 10 emberből 4 diplomás, mert a munkahelyteremtéshez szükség van rájuk. Meg kell állítani a hallgatók számának erőltetett csökkentését.
Nem mindegy, hogy kik, milyen felkészültséggel, milyen megbecsültséggel tanítanak a felsőoktatásban. Komoly elvárásaink vannak a főiskolai tanárokkal szemben is, de ezeket csak akkor tarthatjuk jogosnak, ha megtörténik a bérfejlesztés felsőoktatásban is – és nem csak a legfelső, intézményvezetői szinten, hiszen a cél, hogy a fiatal tehetségek oktatóként maradjanak ezen a főiskolán is.
De mindez semmit sem ér, ha a vidéki főiskolák elsorvadnak, ha megengedjük, hogy a kormány bújtatott leépítési törekvései következtében az olyan intézmények, mint ez a főiskola kénytelenek legyenek bezárni kapuikat.
Főiskolák nélkül Magyarország vidéki középvárosai kiürülnek. Ha nincsenek hallgatók, mert oda
mennek, ahol megkapják a szükséges képzést, akkor a városra halálos csend telepedik.
De főiskola nélkül nem csak ez a város kerül kilátástalan helyzetbe, hanem a környékbeli kisebb települések is, ahová az itt végzetteknek vissza kellene tudniuk menni, hogy tanítsanak, hogy vállalkozásokat indítsanak, hogy minőségi közszolgáltatásokat nyújthassanak. Ha innen is továbbállnak, kisebb az esély, hogy visszatérnek oda, ahol tényleg szükség van rájuk.
Az LMP főiskolafejlesztési programja ezért jóval több, mint felsőoktatási politika. Ez a helyi közösségek megmaradásának és fejlődésének kulcsa.
Ha hagyjuk, hogy az ilyen főiskolák eltűnjenek, akkor elpusztul a helyi tudásbázis, megszűnik a helyi kulturális élet, végül pedig akár az egész város is költözhetne tovább.
Az LMP összesen 52 milliárd forintot mozgatnak meg a jövő évi költségvetésben a felsőoktatás érdekében. 30 milliárd forintot szánunk a felsőoktatás elvont forrásainak visszapótlására. 10 milliárdból indítanánk meg a felsőoktatásban dolgozók bérfejlesztését. 12 milliárd forintból pedig elindítanánk a főiskolai hálózat megmentésének és fejlesztésének programját.
Ehhez persze le kell állítani a stadionépítési ámokfutást.
Csökkenteni kellene a szinte senki által nem nézett közszolgálati média támogatását, részben azért is, mert a nevében jelzett feladatnak sem képes megfelelni.
Nincs szükség arra sem, hogy a Fideszhez közelálló művészeket újabb pénzek szétszórásával akarja megvásárolni a kormány.
Méregdrága szoftverbeszerzés helyett pedig át kellene térni az ingyenes és sok esetben biztonságosabb nyílt és ingyenes programokra az állami intézményekben is.
A költségvetésben van pénz, csak rossz helyen van. Pontosabban a költségvetésben bőven van olyan pénz, ami rossz helyen van. Ez a főiskola azonban éppen a megfelelő helyen van, ezért ahelyett, hogy hagynánk megszűnni, a költségvetésben kellene áthelyezni a szükséges forrásokat.