Jó hír a horgászoknak
Elhangzott: az új jogszabály megalkotásának elsődleges oka, hogy a halászatról és horgászatról szóló korábbi törvény mára elavult, és nem volt alkalmas a természetvédelmi és gazdasági igényeknek is megfelelő halgazdálkodás szabályozására. A politikus hozzátette: a törvény legfőbb célja a halállomány természetes megújítása, a természetes vizeken folyó halászat szigorú szabályozása és korlátozása, de támogatja a horgászsport és a horgászturizmus fejlesztése mellett a halászati hagyományok megőrzését is. Dr. Gondos István kiemelte: a Magyarországon élő mintegy 400 ezer horgász és családtagjaik komoly társadalmi és gazdasági érdeket és értéket jelentenek, amit mindenképpen szeretnének megvédeni.
A törvény – összhangban az ugyancsak júliusban életbe lépő új Büntető törvénykönyvvel – az orvhorgászat visszaszorítására törekszik, s a tisztességes horgászokat támogatja. Az új jogszabály a korábbinál jobban védi a halak természetes élőhelyét, különösen az állományok megújulása, növekedése szempontjából fontos szaporodó- és telelőhelyeket. Az őshonos halállományok megóvása és azok növelése a szabályozás fontos célkitűzése, így megóvható és növelhető például a Tisza és a Duna kecsege állománya. A törvényben megfogalmazottak tehát a halállomány védelmét és fejlesztését, illetve az élőhelyek megújítását, és ezen keresztül az egész társadalmat szolgálják – tette hozzá a politikus.
A sajtótájékoztatón elhangzott továbbá, hogy a szabályozás a korábbinál erélyesebben lép fel az illegális halfogás ellen, amelyet több új intézkedés bevezetésével szándékozik visszaszorítani. A halőrzés javítása érdekében a rendészeti feladatokat ellátó halászati őrökön kívül korlátozottabb jogkörrel lehetőséget ad társadalmi halőrök alkalmazására is, a halgazdálkodási hatóság számára pedig lehetővé teszi az illegális halfogáshoz használt eszközök elkobzását. Dr. Gondos István kitért arra is, hogy a jogszabály bevezeti a fogási tanúsítványt, amelynek segítségével a hal útja, annak kifogásától kezdve a teljes élelmiszerláncon keresztül nyomon követhető lesz. Mint mondta, az a cél, hogy Magyarországon is népszerűvé váljon a halfogyasztás, s hogy a bizonytalan eredetű halak helyett minél több hazai, egészséges hal kerüljön a magyar családok asztalára. Szintén új elem a halászati engedély: kereskedelmi célú halászatot a jövőben kizárólag ezzel lehet folytatni, a továbbra is megmaradó állami halászjegy és horgászjegy csak rekreációs célú halfogásra használható majd. Dr. Gondos István elmondta továbbá, hogy a törvény, amely szeptemberben lép életbe, szigorú szabályozás mellett továbbra is teret enged a legális halászatnak. Egyes halászeszközöket és módszereket azonban általánosan tilt, és jogszabályi alapot teremt a halászok által használható eszközök, valamint a fogható halak mennyiségi korlátozására is. Az viszont továbbra is biztosított, hogy a hazánkban élő 100-150 hivatásos halász és a generációk óta e szakmához kötődő mintegy 2 ezer hobbi halász a szigorúbb szabályok betartása mellett folytathassa tevékenységét – zárta sajtótájékoztatóját a frakcióvezető.