MENEDZSELNI KELL AZ ÉRTÉKES ÖRÖKSÉGET
Eger Önkormányzata a Central Europe uniós program keretében egy eredményes pályázatot dolgozott ki. A 2012 nyarán elindult program címe: „Kulturális örökség menedzsment Közép-Európában”. A 2,5 éves projekt teljes költségvetése 2 millió euró. Eger a vezető partner a 4 ország 9 partnere - több önkormányzat és szakmai intézmény - közül a vezető partner, 375 ezer eurót használhat fel, 10%-os önerő biztosítása mellett.
Eger Önkormányzata olyan közép-európai városokkal társult, amelyek hasonló gondokkal küzdenek, illetve olyan olasz, lengyel, német és hazai partnereket vont be a megvalósításba, amelyek már rendelkeznek a kulturális örökség menedzsment területén szerzett hasznos tapasztalatokkal.
A program elsődleges célkitűzése a kulturális örökségi helyszínek hatékony menedzsmentjéhez kötődő üzemeltetési és fenntartási kérdések vizsgálata. Nagyon fontos cél, hogy újszerű és versenyképes szolgáltatási portfóliókat alakítsunk ki, hatékony menedzsmentrendszereket és folyamatokat alapozzon meg a résztvevő 4 ország közös munkája. További fontos célkitűzésünk az is, hogy a kulturális örökség-menedzsmenttel kapcsolatban pénzügyi megoldásokat dolgozzunk ki és alkalmazzunk.
A gyakorlati együttműködés a 2013. februárjában esedékes nyitó konferenciával indul. A végeredmény nem egy, vagy több beruházás lesz, hanem egy hasznos kézikönyv (best practice - gyűjtemény), melyet minden ország a saját körülményeinek, prioritásainak megfelelően alkalmazhat a két éves gyakorlati együttműködés lejártával. Eger célja az is, hogy a projekt lezárása után – más forrásból - infrastrukturális beruházást is megvalósíthasson.
A témakörben helyi támogatói/szakmai csoportok létrehozása is cél, amelyekben a projekt vezető partnereként az önkormányzat a civil szervezetek, vállalkozások, oktatási és kulturális intézmények részvételére is számít. Velük találkozott a projekt menedzsmentjét végző – Rázsi Botond alpolgármester által vezetett - csoport 2013. január 10-én, csütörtökön a Városházán. Két szekcióban indult el a munka: az egyik (menedzsment) csoportban múzeumokat, kiállítóhelyeket és történelmi emlékhelyeket üzemeltető szakemberek, a másik (portfólió) csoportban a valamilyen szolgáltatást nyújtó örökségeket (pl. Minaret) számbavevő szakemberek (pl. építészek, egyház, főiskola képviselői) foglaltak helyet.