100 éve az "Eger" is a kesergett gyámoltalanságunkon
Magyar gyámoltalanság
(megjelent az Eger című lapban 1912. október 26-án)
A szerb paprika és a zöldség megdrágult, mert a bolgárkertészek itt hagytak bennünket, hazamentek harcolni.
Csekély kis hírecske, de amelynek soraiból nagyon jelentős következtetést vonhatunk le, nevezetesen azt, hogy — rettenetes gyámoltalan náció vagyunk mi.
A tejjel-mézzel folyó Kánaán ős- erejét úgy ki tudja használni az idegen, hogy két-három év alatt kiveszi belőle haszonképen a föld teljes értékét. Vajon nem tudná ezt megcsinálni a magyar is?! Miért adja ki kezéből a földet, mért engedi át e föld hasznát a bolgárnak, mikor ezt néki, az ő számára szerezték az ősök, őneki adta a magyarok Istene?!
Ebből az egyetlen tényből nem lehetne ugyan levonni a fenti erős következtetést, de sajnos, van több ilyen bizonyító tény is, van még bőven.
Íme: nem tudunk uborkát savanyítani. Termeljük és (csak Nagykőröst említjük meg) száz és száz vagonnal szállítjuk Znaimba olcsón, a csehektől azután megvásároljuk besavanyítva ötszörös árban.
Húsz-huszonöt évvel ezelőtt a legtöbb francia pezsgő a magyar homoki borból készült. Elvitték tőlünk literjét 8 krajcárjával és visszahozták 8—10 koronájával. (Most már nekünk is vannak pezsgőgyáraink, de azoknak kitűnő terményeit — nem szívesen issza a magyar)
A magyar komló nem kell a magyar sörgyárosoknak. Azt mondják, hogy nem jó. így a magyar gazda Csehországnak adja el a termését olcsón, a csehektől azután megveszik a magyar sörgyárosok — drágán. Mintha bizony a komlónak is hasznára válnék a világlátottság!
Újabban a svájci tehenészetek vagonszámra viszik ki a magyar borjút, amelyet szépen fölnevelnek és fél-svájci faj gyanánt sóznak a magyar birtokosok nyakára. Persze — háromszoros árban!
Ország-világ tudta, hogy a tulipánjelvények legtöbbjét bécsi gyárosok szállították. Pedig a tulipán viselése valóságos kötelezvény volt arra, hogy az illető csak magyar ipari terméket vasáról.
Egy alföldi nagyváros ipari kiállításának kitüntető, dicsérő és elismerő oklevelei (mindegyiken rajta volt a hangzatos jelszó: Pártoljuk a hazai ipart!) — Bécsben készültek. Rajta is volt a cég jelzése: Gedruckt bei X. Y.
De nem folytatjuk tovább! Gyümölcsünket, borunkat, búzánkat, általában nyersterményeinket így hordják ki potom áron és adják vissza méregdrágán. Ennek az óriási gyámoltalanságnak, hogy másnak szántunk, másnak vetünk, másnak aratunk, az a következménye, hogy napról-napra szegényedünk. És ez természetes is, mert többet kell költenünk, mint amennyit keresünk.
Mindezeknek oka pedig az, hogy roppant gyámoltalanok vagyunk. Ismerjük be, mert a beismerés már feleútja a — javulásnak.
És nagyon ideje lenne már, hogy megjavuljunk, mert idestova késő lesz.